Dodany: 10.09.2015 12:57|Autor:

Książka: Elementarz
Ostrowicka Beata
Notę wprowadził(a): margines

Antek interesuje się kosmosem, a Lenka uwielbia ptaki, malowanie oraz kota Itka. Dzieci mają wspaniałą wyobraźnię. Wystarczą garnki, patyki, kamienie i już powstaje orkiestra albo rakieta, albo pociąg. Dużo tu zabaw, podróżowania, marzeń, szalonych pomysłów oraz innych ważnych dla wszystkich dzieci spraw.

„Poczytam ci, mamo. Elementarz” to doskonała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. Książka, stworzona zgodnie z zaleceniami metodyków, składa się z trzech etapów:

Pierwszy etap to ilustracyjne przedstawienie bohaterów i ich świata. Najmłodszy czytelnik opowiada, co widzi, a dzięki wsparciu rodzica może uczyć się czytać pierwsze słowa metodą globalną.
Drugi etap, czyli „Jak się pisze, tak się czyta”, zawiera 34 teksty tworzone z podstawowych liter alfabetu, wprowadzanych stopniowo od najprostszych do trudniejszych. Czcionka jest duża i czytelna, dominują ilustracje, teksty są krótkie, ale stopniowo się wydłużają. W dymkach znajdują się podpowiedzi, jak wyrazy sylabizować i literować.
Trzeci etap, czyli „Tak się pisze, a tak się czyta”, zawiera 32 teksty ze wszystkimi literami alfabetu. Czcionka się zmniejsza, a teksty wydłużają.

Konstrukcja książki zachęca do przechodzenia na kolejne poziomy, dzięki czemu dziecko widzi, jaką drogę przeszło i ile już potrafi.

„Nauka czytania może stać się naprawdę dobrą zabawą!”

[Nasza Księgarnia, 2015]