Dodany: 09.09.2015 10:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia

nagroda gdynia5 września poznaliśmy laureatów jubileuszowej dziesiątej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Są to Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach. W kategorii proza nagrodę wręczono Michałowi Cichemu za prozatorski zbiór „Zawsze jest dzisiaj” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). W kategorii eseistyka otrzymał ją Piotr Wierzbicki za esej „Boski Bach” (Wydawnictwo Sic!, Warszawa). Piotr Janicki otrzymał nagrodę za tom poetycki „Wyrazy uznania” (Wydawnictwo Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław). W najnowszej kategorii, przyznawanej od ubiegłego roku, Wygrał Wiktor Dłuski za nowe tłumaczenie "Martwych dusz" Mikołaja Gogola (Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków).

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano w tym roku 20 książek. Kapituła wyłoniła je spośród 407 zgłoszeń.