Dodany: 31.08.2015 13:16|Autor: misiak297

Kto jest wychowawcą? Nielogiczność w Jeżycjadzie

Witajcie,

czytam właśnie "Tygrysa i Różę". Cóż - cytując "Dożywocie" - "Pozostało mu tylko zbaranieć". W pierwszej scenie Laura i Grzegorz spotykają Jerzego Hajduka.

"Laura stała, marzła i klęła w duchu. Już dawno byłaby się odezwała i w sposób stanowczy położyła kres przydługiej pogawędce, gdyby dyrektor Hajduk nie był zarazem wychowawcą Pyzy - tego się siostrze nie robi!" (s. 7)

Trzydzieści stron później Pyza mówi o tym, że razem z klasą wybierają się do Włoch. Dziewczyna ma wątpliwości, jak poradzą sobie z zaległościami w szkole. Gabrysia jej radzi:

"Zwróćcie się do wychowawcy i przedstawcie mu jakąś propozycję. A właśnie, jak tam się chowa jego synek?
- Dambo ciągle o nim opowiada - Pyza weszła z ulgą w nowy temat. - Właściwie każdą lekcję zaczyna od małej anegdotki na temat Bebisia" [na marginesie będę złośliwy, nie wiem, jak Wam, ale mi się to kojarzy z oglądaną przed wiekami "Familiadą" i żenującymi dowcipami Strasburgera]. (s. 39).

Czyli wychowawcą jest Hajduk czy Dambo?
Użytkownik: misiak297 31.08.2015 14:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie, czytam właśn... | misiak297
Podbijam temat zalany przez noty wydawców.

Może ktoś rozwiąże tę zagadkę?
Użytkownik: asia_ 01.09.2015 11:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Witajcie, czytam właśn... | misiak297
Wygląda na to, że autorka po prostu nie mogła się zdecydować ;) Książek nie mam pod ręką, ale w sieci można znaleźć wypowiedzi osób, które również zwróciły uwagę na ten błąd. Obstawiałabym, że wychowawcą miał być Dambo (bo w wypowiedzi o nim jest trochę więcej szczegółów), ale okazuje się, że to wywołałoby nowe sprzeczności, ponieważ Dambo był też wychowawcą Belli (cytuję za forum ESD http://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,70917645,7093​5266,Re_Dambo_w_Corce_Robrojka_nie_rozumiem_.html ):

"Wydaje mi się, że w "Tygrysie i Róży" Dambo był wychowawcą Pyzy. Opowiadała przy kolacji w domu o Bebisiu, Bebe, ich wizycie w szkole itd. Tymczasem w "Tygrysie..." Bella jest w klasie maturalnej. To jak, dwie klasy wychowawcze miał Dambo?"

No fakt, wychowawstwa w dwóch klasach naraz raczej się nie ma. To może umówmy się, że wychowawcą Pyzy był Hajduk, będzie wtedy jeden błąd zamiast dwóch ;) No, chyba że jest jeszcze więcej powiązanych fragmentów, o których nie wiem.

Nawiasem mówiąc, na wspomnianym forum wątek "Wpadki" (http://forum.gazeta.pl/forum/w,25788,20481143,204​81143,Wpadki.html ) liczy sobie w tej chwili 1437 komentarzy. Jest co studiować ;)