Dodany: 31.08.2015 11:07|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Oliver Sacks

Oliver Sacks30 sierpnia w wieku 82 lat zmarł Oliver Sacks – światowej sławy angielski neurolog i pisarz, autor takich książek popularnonaukowych jak: "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem", "Muzykofilia", "Przebudzenia". Dziewięć lat temu zachorował na czerniaka siatkówki. Informację o śmierci przekazała dziennikowi "New York Times" Kate Edgar, wieloletnia współpracowniczka naukowca.

Choroba nowotworowa została zdiagnozowana u Olivera Sacksa dziewięć lat temu. W tym roku dowiedział się, że choroba jest nieuleczalna, pojawiły się przerzuty na wątrobę. Swoje doświadczenia opisał w książce "Oko umysłu". Po diagnozie Sacks pożegnał się z czytelnikami na łamach "New York Timesa":

"Jeszcze miesiąc temu czułem, że jestem w dobrej kondycji. Ale wyczerpałem swój limit szczęścia - kilka tygodni temu dowiedziałem się, że mam liczne przerzuty do wątroby. Nie, jeszcze nie skończyłem z życiem. Wprost przeciwnie, czuję, że intensywnie żyję. W czasie, który mi pozostaje, chcę pogłębić moje przyjaźnie, pożegnać się z tymi, których kocham, jeszcze więcej pisać i podróżować, jeśli będę miał siły. Nie mam teraz czasu na nic zbędnego. Muszę się skupić na sobie, mojej pracy i moich znajomych. Już nie będę oglądać nocnych wiadomości TV. Nie będę zwracał uwagi na politykę czy spory w sprawie globalnego ocieplenia. To nie obojętność, wciąż głęboko przejmuję się Bliskim Wschodem, globalnym ociepleniem czy rosnącymi nierównościami, ale to już nie moja sprawa; to należy do przyszłości. Nie mogę udawać, że nie czuję strachu. Jednak moim dominującym uczuciem jest wdzięczność. Kochałem i byłem kochany. Wiele otrzymałem i sam wiele dałem w zamian. Przede wszystkim byłem czującą istotą, myślącym zwierzęciem na tej pięknej planecie i to samo w sobie było ogromnym przywilejem i przygodą".

Oliver Sacks zyskał sławę i zainteresowanie czytelników popularyzowaniem wiedzy na tematy neurologiczne. W swoich książkach spisywał historie pacjentów i ich schorzeń. Jego pierwsza książka "Przebudzeni" dotyczyła ludzi, któzy przeszli śpiączkowe zapalenie mózgu. Sacks z wnikliwością analizował stan umysłu pacjentów i naturę choroby. Na kanwie książki powstał głośny film z Robertem de Niro i Robinem Williamsem.

W pozostałych książkach przybliżał inne zagadnienia związane z neuropsychologią i neurologią (takie jak: agnozja, afazja, choroba Tourette'a, L-Dopa). W książce "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" znajdziemy historię kobiety, która utraciła poczucie własnego ciała, pacjentów, którzy stracili pamięć krótkotrwałą czy umiejętność rozpoznawania ludzi i przedmiotów. Sacks w swoich książkach przyglądał się nie samym przypadkom medycznym, lecz konkretnym historiom i ludziom.

W swojej pracy Sacks zajmował się świadomością i pamięcią. Opisywał niezwykłe przypadki ludzi z autyzmem, schizofrenią, padaczką czy chorobą Alzheimera. W młodości badał wpływ środków halucynogennych na mózg. Wykładał na Uniwersytecie Columbia.

Źródło zdjęcia: Luigi Novi (Wikimedia Commons)

Użytkownik: beatrixCenci 31.08.2015 11:47 napisał(a):
Umarł mądry człowiek... [*]
Użytkownik: Pok 31.08.2015 21:55 napisał(a):
Odpowiedź na: 30 sierpnia w wieku 82 ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Odszedł mądry człowiek, znakomity neurolog, świetny pisarz i wspaniały popularyzator nauki.

Jestem wielkim fanem jego twórczości. Obecnie nawet czytam Oko umysłu (Sacks Oliver).

Będzie mi brakować jego książek :(
Użytkownik: Rbit 31.08.2015 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Odszedł mądry człowiek, z... | Pok
Pozostaje poczekać na polski przekład autobiografii.
Użytkownik: Pok 31.08.2015 22:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Pozostaje poczekać na pol... | Rbit
Właściwie planuję nabyć wszystkie książki Sacksa. Obecnie mam w domu 7. Autobiografia to dla mnie jednak absolutny priorytet. Jak tylko się ukaże, biorę.
Użytkownik: maramara 01.09.2015 07:06 napisał(a):
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.09.2015 08:39 napisał(a):
Użytkownik: reniferze 01.09.2015 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: 30 sierpnia w wieku 82 ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nawet jeśli nie przepadałam za jego książkami, to i tak doceniam, jak wiele zrobił dla rozpowszechnienia wiedzy neurologicznej, dla zainteresowania ludzi nauką i dla połączenia jej z rozrywką. Wyjątkowy, mądry, nieodżałowany człowiek.
Użytkownik: Marylek 04.09.2015 17:21 napisał(a):
Ogromna strata.