Dodany: 25.08.2015 12:26|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda Literacka GDYNIA 2015 oraz Festiwal Miasto Słowa

Zapraszamy na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2015, które odbędą się w dniach 3–6 września w Muzeum Miasta Gdyni. Tegorocznemu finałowi towarzyszyć będzie Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa. Organizatorzy skoncentrują się na idei aktywnego czytelnictwa / aktywnego czytelnika. Festiwal skierowany jest do wszystkich miłośników i pasjonatów literatury.

Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek 3 września o godz. 18:00 prof. Ryszard Koziołek poprowadzi rozmowę z autorami esejów – Janem Gondowiczem, Andrzejem Mencwelem, Pawłem Piszczatowskim, Robertem Puckiem i Piotrem Wierzbickim. Tego samego dnia o godz. 20:00 prof. Piotr Śliwiński przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami – Piotrem Janickim, Natalią Malek, Agnieszką Mirahiną, Adamem Pluszką i Dariuszem Sośnickim.

W piątek 4 września o godz. 18:00 dr Anna Marchewka rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza – Waldemarem Bawołkiem, Michałem Cichym, Grzegorzem Franczakiem, Wiolettą Grzegorzewską. Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 20:00 dr Tomasz Swoboda poprowadzi spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski – Wiktorem Dłuskim, Hanną Igalson-Tygielską, Iwoną Krupecką i Bogusławą Sochańską.

Laureatów 10. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę 5 września podczas uroczystej Gali. 6 września zwycięzcy spotkają się z publicznością.

Podczas tegorocznego finału NLG i Festiwalu Miasto Słowa ruszy Czytelnia Dworcowa, znani aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli, zaśpiewa nawet Chór Czytelników. Festiwal to nie tylko spotkanie z literaturą – bohaterem wydarzenia jest także samo miasto Gdynia.

Nagroda Literacka GDYNIA w tym roku obchodzi swoje 10-lecie i powiązana jest z sierpniowym Nadmorskim Plenerem Czytelniczym. W programie między innymi:

1. Laboratorium Słowa / Strefa Kreatora – uczymy posługiwania się słowem w każdej postaci
2. Spotkania w Mieście Słowa – spotkania oraz dyskusje z pisarzami i artystami, dziennikarzami, osobowościami kultury
3. Wszechświat Słowa – spotkania z gwiazdami literatury światowej
4. Poetycka Gdynia – spotkania + warsztaty z poetami
5. Słowo/Sztuki – literatura + inne sztuki – Chór Czytelników, Czytelnia Dworcowa / Architektura Czytelnika, Akcja „Słowo do kontroli”, Literackie Kulinaria: literatura + sztuka kulinarna, Książkowo + Filmowo: projekcja filmu + dyskusja wokół książki
6. Konkursy: na tweet literacki + poetycki

Gośćmi Festiwalu Miasto Słowa 2015 będą między innymi: Szczepan Twardoch, Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Zygmunt Miłoszewski, Anna Janko, Filip Springer, Jacek Dehnel, Aleksander Kaczorowski, Iza Klementowska, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka, Jerzy Ilg, Dominika Słowik, Weronika Murek. W ramach spotkania z gwiazdami literatury światowej gościem będzie Jaume Cabré – autor "Wyznaję" i "Głosów Pamano". Z kolei Poetycka Gdynia zaprosi na spotkanie z Bohdanem Zadurą, Tadeuszem Dąbrowskim, Ryszardem Krynickim, Józefem Baranem i Jarosławem Mikołajewskim.

Program aktualnej edycji Festiwalu Miasto Słowa tutaj.
Oficjalna strona Nagrody Literackiej Gdynia tutaj.