Dodany: 24.08.2015 11:39|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Podróż po wszechświecie

Recenzent: Iwona Banach

Marcina Mortki z pewnością nie trzeba przedstawiać ani młodszym, ani tym bardziej starszym czytelnikom. Duża różnorodność oferty czytelniczej dla dzieci i młodzieży to ogromna zaleta – Marcin Mortka przyczynia się do jej wysokiego poziomu, pisząc ciekawie i dla różnych grup odbiorców.

Powieść „Zwiad” jest drugim, choć jak wynika z akcji – nie ostatnim, tomem „Zagubionych”. I dobrze, bo zakończenie tak mocnego cyklu powinno być równie mocne jak jego akcja.

Mortka pisze dużo i dobrze. Doskonale czuje się w światach, które sam wymyślił i zaprogramował. Tym razem znajdziemy się w XXIV wieku i wcale nie będzie nam trudno się w nim odnaleźć – to świat z chłopięcych marzeń. Są w nim więc podbój kosmosu, nowe inteligentne rasy, kolejne konflikty zbrojne, statki kosmiczne. Głównym bohaterem jest całkiem sprytny i wcale nie głupi nastolatek, który nudzi się trochę w szkole i choć nie chce tego przyznać, tęskni za rodziną. Jego ojciec walczy w szeregach Tajnej Służby, a mama i siostra zostały porwane. Będzie musiał je uratować.

Dorian, jak każdy chłopak w jego wieku, uwielbia wygłupy, bałagan i niezdrowe jedzenie. Marzy o zostaniu bohaterem. Kiedy odkrywa, że przydzielona mu opiekunka społeczna jest niebezpieczną agentką, a nie łatwą do poskromienia straszą panią, ucieka z domu, by wraz z przyjacielem Humbakiem i szalonym nibykotem Głuszkiem wyruszyć w podróż po wszechświecie.

Pomysłów mu nie brakuje, wrogów i przyjaciół też. Przedziwne rasy zaludniające jeszcze dziwniejsze planety, niemal mafijne porachunki, porwania i niebezpieczne sytuacje mnożą się w tej powieści, przyprawiając o kosmiczny zawrót głowy. Znajdziemy tu mnóstwo humoru, niesamowitych nowych technologii i odniesień do znanych nam dzieł z gatunku science fiction.

Przyznam, że miejscami trudno było mi się odnaleźć w tej dość skomplikowanej historii, a to dlatego, że nie czytałam pierwszej części serii. Dla lepszego zrozumienia akcji doradzam czytanie „Zagubionych” od pierwszego tomu – „Zagubieni. Inwazja”. Wspaniała zabawa gwarantowana!

Autor: Marcin Mortka
Tytuł: Zagubieni, tom 2: Zwiad