Dodany: 09.01.2005 16:27|Autor: szlonko

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Oficjalne centrum świata: Malarze, gwiazdy, miasta, obrazy
Majewski Lech

1 osoba poleca ten tekst.

Przewrotność losu


Po książkę tę sięgnęłam pod wpływem filmu Lecha Majewskiego "Ogród rozkoszy ziemskich" i po lekturze "Metafizyki", na podstawie której obraz ten został nakręcony. I książka, i film zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Postanowiłam spróbować czegoś kolejnego.

"Oficjalne centrum świata" zostało wydane w serii słowo/obraz terytoria, co bardzo dobrze ilustruje charakter książki. Jest to zbiór krótkich impresji nt. Stanów Zjednoczonych Ameryki widzianych oczami Autora.

Zadziwiające, w jak wielu przypadkach zgadzam się z Autorem. Właściwie "zgadzam się" to za dużo powiedziane - pod wpływem słów Autora światło dzienne ujrzały myśli, które zawsze były w mojej głowie, a których nie potrafiłam sama z siebie wydobyć.

Nie przeczę, że został mi też przytarty nieźle nos. Mimo tego, że zgadzam się z opiniami Autora co do Ameryki, jej obywateli, ich podejścia do demokracji i konsumpcyjnego odbioru świata - moim oczom ukazał się fascynujący obraz i zupełnie dla mnie niezrozumiały do tej pory wizerunek zafascynowania tą rzeczywistością, rozumienia jej bardziej niż naszej - polskiej...

Do tej pory nie chciałam, by moja stopa stanęła w United States of America... a teraz zaczęłam się wahać... Ja - zaczęłam wątpić.

Tak, przytarło mi to nosa i dało lekcję, której wyższość już tyle razy uznawałam, a jak dostaję kolejną, to wciąż się dziwię - nie wolno nigdy mówić nigdy, a popadanie w skrajności zawsze ogranicza nasze horyzonty.

Los jest przewrotny - tak oto chcąc obejrzeć zupełnie-nie-amerykański film ("Ogród rozkoszy ziemskich"), dotarłam do momentu, kiedy zaczynam myśleć, że poznanie Tamtego Świata może nie być takim złym pomysłem.

Polecam książkę bardzo gorąco - gdyż każdy może znaleźć w niej coś dla siebie: sztukę, opis amerykańskiej rzeczywistości, zmaganie reżysera chcącego zrobić ambitny film z hollywoodzką rzeczywistością, rozterki wewnętrzne człowieka... i zapewne wiele innych rzeczy, które każdy odkrywa sam, otwierając nową książkę.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3801
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: solo77 03.08.2005 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Po książkę tę sięgnęłam p... | szlonko
Bardzo ciekawa recenzja. Osobom zainteresowanym twórczością Lecha Majewskiego polecam stronę internetową: www.lechmajewski.webd.pl
Użytkownik: szlonko 05.01.2006 15:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ciekawa recenzja. ... | solo77
dziękuje - dzięki temu linkowi rzeczywiście dowiedziałam się dużo więcej
Użytkownik: SzuSzu 26.04.2008 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: dziękuje - dzięki temu li... | szlonko
Jaka szkoda, że tak mało dziełek Majewskiego można znaleźć w księgarniach. W zasadzie dostępne są w tym momencie tylko : "Szczury Manhattanu" i "Hipnotyzer". Marzy mi się "Kasztanaja"...cóż.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: