Dodany: 04.08.2015 01:33|Autor: Pingwinek

Różności Józefa Ignacego Kraszewskiego (pseud. Bogdan Bolesławita, B. Bolesławita)

(Czytatka zdradza co nieco.)

Miłe zaskoczenia!

"Boże dary" akurat bez szału - 3.

"Święto Kupały" na 3+. Spoko klimat.

"Garbucha" wzruszająca - 4.

"Głupi Maciuś" na 5. Fajna historyjka.

"Mitręga" do przewidzenia - 4.

"O Kraku, smoku wawelskim i o królewnie Wandzie" - 3. Zabrakło polotu.

"O królewnie czarodziejce" - 3. Ten motyw mnie nie zaskoczył.

"Bajka o kurce i kogutku" - 4+. Życiowa bajeczka.

"Bajka o trzech braciach, z których dwu było mądrych, a jeden głupi, o zielonym wężu, burym kocie i sroce bez ogona" - 2. Wynudziłam się okropnie.

"Bajka o Marzannie i Urodzie" - 2. Nic specjalnego.

"Z chłopa król" - 4. Bardzo przyzwoicie - mimo iż zbyt baśniowo.

"Kwiat paproci" zasługuje według mnie na 5-. Magiczna opowieść o tym, jak nic niewarte jest szczęście, którym nie można podzielić się z drugim człowiekiem. Z (jednak) drobnym zastrzeżeniem: trzeba było o tym niepodzielnym szczęściu wspomnieć w pierwszych linijkach. Bo dążenie do zdobycia cudownej rośliny winno być wszak chwalebne! I "(...) człowiek kiedy chce mocno, a powie sobie że musi to być, zawsze w końcu na swojem postawi" (podpisać się pod tym?) :-)

"Dziad i baba" również dostaje 5. Znałam to przecież! Świetny wiersz.

"Z dziennika starego dziada" - rewelacyjna obyczajówka (4+). Kupa śmiechu przy wzmiankach o myszy/myszach! :D

"Upiór" - też coś wspaniałego (4+). Mam cytaty:

"Gdy się młodzieniec podoba, natenczas próby niepotrzebne. Serce ma swe prawa, zaręczy za młodzieńca, porwie główkę i... kawaler od próby dyspensę dostanie."
-> Tak, tak, tak...: )

"Czas był jesienny, ale dnie piękne i pogodne."
-> I opis, i czas, uwielbiam :)

"Koza czarna" - 2. Zawód.

"Psiarek" - 3+. Wciąż lepiej niż średnio.

Wyjątkowo udał się Kraszewskiemu "Profesor Milczek" (5). Żywię dlań wiele sympatii - obawiam się, że to dlatego, iż bardzo go przypominam... Ludzie mają różne pasje i zamiłowania, okej, ale ten człowiek to prawdziwy cudak. Ekscentryk - samotnik i dziwak. Najbardziej rzucał mi się w oczy perfekcjonizm bohatera...;)

"(...) uwielbiam twą wytrwałość, lecz pozwól sobie powiedzieć: gdybyś nie chciał koniecznie skończyć arcydzieła, jużbyśmy mieli choć dzieło, tak zaś nie mamy nic."
-> No właśnie xD

"Rejent Wątróbka" niezły (4).

"W oknie" na 4, a niech!

"Nauczyciele sieroty" na 3+ (znów zbyt baśniowo).

Padło jeszcze na wycinek z dziejów Polski: "Łoktek na łożu śmierci", na 4.

No i "Tatarzy na weselu", dałam 4+. Nawet fragmencik sobie zaznaczyłam:

"Czemże to są nasze dzisiejsze wesela w miarę dawnych? Śmiesznemi tylko naśladownictwami. Nie przywiązujemy już do nich tej wagi, jaką miały przed laty, ani tego sakramentalnego znaczenia, ani tak wielkiej pamiątki.
Dawniej raz się człek rodził, raz żenił, raz umierał, ślub był węzłem nierozerwalnym, to też wesele wiodło za sobą obrzęd tak wielki i tak uroczysty, jak urodziny lub też śmierć."
-> Niechaj będzie jak dawniej - ale z miłością!

"Listu otwartego do Księcia Jerzego Lubomirskiego" ocenić właściwie nie umiem (wybrałam 3 dla świętego spokoju).

Lecz już "Jak się dawniej listy pisały" umiem: 4. Zabawna acz szczera relacja.

Bajeczki (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Bajki i bajeczki (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Bajki i podania (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Bajki polskie (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Boże dary (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Głupi Maciuś (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Z chłopa król (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Kwiat paproci (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Kwiat paproci i inne baśnie polskie (antologia; Wójcicki Kazimierz Władysław (Wóycicki Władysław Kazimierz), Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.), Gliński Antoni Józef i inni)
Dziad i baba (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Z dziennika starego dziada (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Upiór: Opowiadanie przy kominku (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Psiarek: Opowiadanie (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Profesor Milczek (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Profesor Milczek; Rejent Wątróbka (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
W oknie; Nauczyciele sieroty (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Łoktek na łożu smierci; Tatarzy na weselu (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
List otwarty do Księcia Jerzego Lubomirskiego (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Jak się dawniej listy pisały (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.))
Baśniowy świat pisarzy polskich (antologia; Mickiewicz Adam, Orzeszkowa Eliza, Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.) i inni)
Bajki, powiastki, bajeczki (antologia; Fredro Aleksander, Jachowicz Stanisław, Krasicki Ignacy i inni)
Klasycy dzieciom (antologia; Krasicki Ignacy, Mickiewicz Adam, Słowacki Juliusz i inni)
Małpa w kąpieli i inne wiersze… (antologia; Fredro Aleksander, Konopnicka Maria, Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.) i inni)