Dodany: 03.08.2015 10:12|Autor: Rbit

Rbita lektury sierpnia 2015

Zauważyłem, że kombinacja trzech sposobów czytania książek (audio, czytnik i papier) owocuje znacznym zwiększeniem ilości przyswojonych lektur :)

81. Trubadur króla Ryszarda (Vidal Gore) (4,0)
Wariacja na temat legendy o uwolnieniu Ryszarda Lwie Serce z niewoli. Dobra rzecz o przyjaźni i przemijaniu. Talent autora widać w upodabnianiu fabuły do wydarzeń opisywanych przez Trubadurów w pieśniach (wampiry, olbrzymy-ludojady, wilkołaki, smoki; wszystko to jest, ale urealnione, np. wilkołaki - bandyci leśni).

82. Zanim zasnę (Watson S. J. (Watson Steven J.)) (3,5)
Przez większą część - solidna, tylko nieco przegadana, obyczajówka o problemach z amnezją. Bohaterka jest niczym jeden z pacjentów Sacksa. Niestety naciągana sensacja w końcówce znacznie obniża ocenę.

83. Dziecięca choroba liberalizmu (Woś Rafał) (4,5)
Nieco mylący tytuł może sugerować ideologiczną agitkę. Tymczasem nic z tych rzeczy. To ciekawy tekst, w którym z publicystycznym zacięciem autor zwraca uwagę na wiele ekonomicznych mitów, nad którymi warto się zastanowić.
"Do­sko­na­le zdaję so­bie sprawę z tego, że wie­lu z Państwa wszyst­kie te do­tych­cza­so­we roz­ważania mogą wy­da­wać się mo­men­ta­mi dosyć oso­bli­we. I bar­dzo, do­brze. Właśnie to – poza zwróce­niem uwa­gi na kon­kret­ne de­fi­cy­ty i pa­to­lo­gie pol­skie­go życia go­spo­dar­cze­go – jest głównym ce­lem tej książki. Cho­dzi o za­sia­nie w głowach czy­tel­ników wątpli­wości. Może roz­wiąza­nia, które większa część pol­skiej opi­nii pu­blicz­nej od daw­na przed­sta­wia jako je­dy­ne słuszne i bez­al­ter­na­tyw­ne, wca­le ta­kie nie są? Czy nie jest tak, że le­kar­stwa po­da­wa­ne od 25 lat pol­skiej go­spo­dar­ce na­prawdę jej (i nam) nie po­ma­gają? Owszem, leczą jed­no, ale za­raz po­ja­wia się wie­le ich groźnych skutków ubocz­nych (...)".

84. Oblężone: Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania (antologia; Koczyna Jelena, Bergholc Olga, Ginzburg Lidia) (5,0)
Jak żyć w oblężonym, zmrożonym mieście, gdy przydziałowa porcja chleba nie wystarcza, a szczytem marzeń jest zupa z kleju do tapet? Gdzie nie spojrzeć dystrofia i śmierć głodowa. Człowiek okazuje najniższe instynkty. O tych trudnych czasach w Leningradzie piszą trzy kobiety. Szczególnie dziennik Jeleny Koczyny porusza do głębi.

85. Nie jest już łatwo (Achebe Chinua (Achebe Albert Chinualumogu)) (3,0)
Moje pierwsze spotkanie z literaturą afrykańską. Średnio udane. Znany przykład bohatera który traci tożsamość i walczy z tradycją przodków zapatrzony w obce wzorce. Oczywiście musi przegrać, tym bardziej, że nie jest zbyt rozgarnięty.

86. Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) (4,5)
Studium chorobliwej zawiści i groteskowo wykoślawiony obraz zacofanej wsi. Czyta się szybko, narracja dość udanie (mimo kilku wpadek) naśladuje sposób mówienia i myślenia człowieka "stamtąd". Mam wrażenie, że autorka zebrała wszelkie zasłyszane/zaobserwowane wiejskie patologie społeczne i skumulowała je w jednej wsi, w krótkim czasie. Niektóre "na siłę" (zupełnie niepotrzebny w rozwoju akcji rozdział "O tym, jak Prezesy za Odrę się wybierali"). Każda anegdota(?) z osobna jest prawdopodobna, ale razem przeradzają się w tragifarsę.

87. Wasserpolacken: Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu (Ceraficki Joachim) (4,0)
Kolejna cegiełka do przełamania dominującej, warszawsko-kresowej wizji historii. Polska pod okupacją to nie tylko Generalna Gubernia, ale też ziemie włączone do Rzeszy z własnymi tragediami i nierzadko zawiłą historią mieszkańców. Relacja Cerafickiego jest jedną z nich.

88. Zagłada Poziomkowego Dworu (Körner Vladimír) (5,0)
Powieść melancholijna, przygnębiająca, naznaczona przemijaniem. Wszyscy bohaterowie wydają się być przegrani. Mieszkańcy, banda Wehrwolfu, ścigający ją pogranicznicy. Nawet sudecka przyroda i pogoda wpisują się w ten klimat (mgły i deszcze). I jeszcze ten tytuł... Więcej w czytatce: Poziomkowa depresja

89. Most San Luis Rey (Wilder Thornton) (5,0)
Czyli za co dawano Pulitzera w 1928 roku. Lekkość pióra, umiejętność wykreowania wielu przekonujących charakterów przy jednoczesnej zwięzłości. Uniwersalne tematy literatury (rola przypadku w życiu, sens śmierci, miłość). Niejednoznaczne zakończenie, które może być odbierane w zależności od nastawienia jako ckliwy sentymentalizm lub jako mocne i podnoszące na duchu. Odsyłam do interesującej recenzji Aleutki Kontekst opowieści
Ciekawostka: powieść ekranizowano aż trzy razy: 1929, 1944, 2004

90. Cyberiada [1998] (Lem Stanisław) (5,0), w tym opowiadanie
91. Maszyna Trurla (Lem Stanisław) (4,0)
Literacki majstersztyk zarówno w formie, jak i treści. Filozofia, socjologia, psychologia i politologia wtłoczona w satyryczną formę. Słowotwórstwo - delicje! Nie dałem szóstki tylko dlatego, że opowiadania są nierówne (najlepsze to Kobyszczę oraz Opowieści Odmrożeńców), a czytane w jednym zbiorze "cięgiem" nieco męczą. Książka zdecydowanie do powtarzania (w małych dawkach).

92. Czarny Anioł (Waltari Mika) (3,5)
Rozczarowanie. Nie umywa się do "Egipcjanina Sinuhe" mimo, że powiela kilka chwytów konstrukcyjno-fabularnych. Poprawne przedstawienie oblężenia Konstantynopola oraz koszmarnie zły romans, na dodatek psychologia postaci nieudanie udaje ówczesną.

93. Wypędzone: Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich. Trzy szczere świadectwa kobiet bezbronnych wobec zwycięzców (Plüschke Helene, Schwerin Ester von, Pless-Damm Ursula) (4,0)
Już czwarta przeczytana przeze mnie pozycja z serii Karty Historii Karty Historii [PWN] Chyba przeczytam wszystkie, bo warto. Świadectwa (nieraz tragiczne) jednostek zaplątanych w historię są przejmujące, poszerzają wiedzę, choć bez znajomości kontekstu można wywodzić błędne wnioski.

Seria "Bajki bez barier" wydawana przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” ze Szklarskiej Poręby. Przybliża w przystępny dla dzieci sposób choroby i niepełnosprawności. Wszystkie książeczki w formie elektronicznej dostępne są na stronie stowarzyszenia: http://swiatelkodladzieci.pl (zakładka projekty/2015). Na razie wydano 6 tomów, w planach jeszcze 4
94. Hubek, kubek, wstążka: Zespół Aspergera (Chmielewska Joanna Maria) (4,0)
95. Czarodziejka: Autyzm (Chmielewska Joanna Maria) (3,5)
96. Żywe srebro: ADHD (Chmielewska Aleksandra) (4,0)
97. Skarb: Epilepsja (Chmielewska Joanna Maria) (3,5)
98. Tajemnica znikających ciasteczek: Zespół Downa (Chmielewska Aleksandra) (3,5)
99. Leo i Nela: Niepełnosprawność ruchowa (Chmielewska Aleksandra) (4,0)

100. Sens życia i sens wszechświata (Heller Michał (ur. 1936)) (4,5)
Zarówno tytuł, jak i podtytuł (Studia z teologii współczesnej) mogą być nieco mylące. Praca jest bowiem skierowana "do tych wszystkich ludzi, którzy swoją religijną wiarę chcieliby zharmonizować ze współczesną nauką i współczesnymi tendencjami myślowymi". Mamy tu sporo filozofii nauki, logiki, matematyki i fizyki. Moje szczególne zainteresowanie wywołała próba pogodzenia monizmu materialistycznego z doktryną katolicką (w której dominuje dualizm). Jeśli ktoś jest zainteresowany dokładniejszym omówieniem książki - odsyłam do recenzji (pisanej z punktu widzenia ateisty, z komentarzami autora się nie zgadzam, ale streszczenie dokładne) na stronie: http://www.kulturaswiecka.pl/node/921

101. Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman) (6,0)
Nie ma się co rozpisywać. Polacy mają "Lalkę", Rosjanie "Braci Karamazow", a Amerykanie "Moby Dicka". Na dodatek znacznie wcześniejszego (ale przez to, że wyprzedzał swoje czasy, "odkryto" go dopiero po 70 latach). Arcydzieło do wielokrotnego czytania i odkrywania coraz to nowych znaczeń i niuansów na nowo. Na dodatek na szczęście mamy świetne tłumaczenie Bronisława Zielińskiego.