Dodany: 10.07.2015 10:53|Autor: Bibliomisiek

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Droga na Zachód
Guthrie Alfred Bertram Jr.

5 osób poleca ten tekst.

Jadą wozy...


Powieść Alfreda Bertrama Guthriego Jr., uhonorowana w 1950 roku Pulitzerem, wpisuje się w nurt westernu "osadniczego"; najmniej zmitologizowanego i – co charakterystyczne – nieobfitującego w arcydzieła. Z dorobku filmowego zapamiętany został bodaj tylko western-kolos "Jak zdobywano Dziki Zachód" (1962). W nurcie tym brak typowego dla gatunku konfliktu, ważniejsze jest pokonywanie kolejnych trudów wędrówki i ewolucja postaci w jej trakcie (w tym ujęciu western "osadniczy" to w pewnym sensie prekursor, jakże amerykańskich z ducha, "filmów drogi").

Tak też jest w "Drodze na Zachód", której autor przedstawia historię wyprawy grupy osadników z Missouri do dopiero zasiedlanego wówczas, czyli w latach 40. XIX wieku, Oregonu. Jej przebieg stanowi wierne odtworzenie rzeczywistych warunków życia na tzw. Szlaku Oregońskim (bagatela – 3000 km!), którym całe rodziny przemierzały kontynent amerykański.

Bohaterowie Guthriego to właśnie kilka takich rodzin, zwykłych ludzi – lepszych i gorszych – którzy zdecydowali się zmienić swoje życie i wyruszyć w nieznane. W centrum uwagi pozostaje Lije Evans, prostolinijny ojciec i mąż; z czasem wyrasta on na autorytet i przywódcę, przy czym "detronizuje" pierwotnego organizatora wyprawy, energicznego, ale apodyktycznego Tadlocka. Ważną postacią jest też tropiciel Dick Summers, uosabiający przemijający "dziki" okres w historii otaczającej ich krainy (a zna ją jak własną kieszeń). Zatopiony we wspomnieniach Summers, co znamienne, wyraźnie ustępuje miejsca osadniczej cywilizacji, którą zresztą pośrednio sam sprowadza. Przy tym to on jest naturalnym pośrednikiem w kontaktach z Indianami, choć wątków indiańskich Guthrie nie zgłębia, poprzestając na przeglądzie ich postaw wobec nadciągających białych – od chłodnej niechęci do prostych form handlu (plus wszechobecna skłonność do kradzieży).

Ciekawszy, bo nietypowy, jest wątek trójkąta emocjonalnego: młodziutką Mercy McBee uczucia łączą z jednej strony ze starszym i żonatym Curtisem Mackiem, a z drugiej – z równie jak ona młodym Browniem Evansem, synem Lijego. Miłosny klincz prowadzi zresztą do interesującego paradoksu – oto u podstaw społeczności założonej przez Lijego Evansa legnie kłamstwo w postaci zatajenia prawdziwego pochodzenia jego wnuka. Wątkiem tym autor przełamuje prostotę i przewidywalność pozostałych motywów.

Bo też trudno oczekiwać od pisarza z lat 40. rewizjonistycznych zapędów. Guthriemu zależało na ukazaniu obrazu pionierów i kolosalnego wysiłku, jakim było przemierzenie przez nich bodaj połowy kontynentu na piechotę, z dziećmi, zwierzętami i całym dobytkiem, w poszukiwaniu lepszego życia. Wiarygodnie odmalowuje piętrzące się trudności, niespodziewane tragedie (nie wszyscy bowiem dotrą do celu podróży), wreszcie, dzięki polifonicznej narracji, z wyczuciem rozmaitych racji i emocji prezentuje napięcia wewnątrz zróżnicowanej i przypadkowej przecież grupy wędrowców. Wygrywa realizmem trywialnych nieraz problemów (motyw z chodzeniem na siku!) oraz wiarygodnym studium charakterów ludzi postawionych wobec bardziej i mniej poważnych problemów (do tych pierwszych zaliczyć można konflikt dotyczący odstrzału psów, do tych drugich – sprawę zbierania krowich placków, która nieoczekiwanie ujawnia hipokryzję męskiej części ekipy).

Mimo pewnej archaiczności (i w niektórych fragmentach nadmiernego patosu) pozycja warta przeczytania, zwłaszcza że to bodaj jedyna dostępna w Polsce powieść o amerykańskiej migracji na zachód w XIX wieku.


[Recenzja pochodzi z mojego bloga]


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2438
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 12.07.2015 01:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść Alfreda Bertrama ... | Bibliomisiek
Książkę dłuższy czas mam już w schowku, dzięki wpisowi http://miastoksiazek.blox.pl/2014/12/Droga-na-Zachod.html#.VaGk8_laz78 , a teraz dzięki powyższej recenzji tym większą mam ochotę na przeczytanie :)

Niestety, ostatnie zdanie jest mało budujące, podobnie jak odzew w temacie Książki o pionierach "zdobywających" Dziki Zachód - jeżeli jednak ktoś kojarzy podobne książki, będę bardzo wdzięczny za wskazanie tytułów!
Użytkownik: Marylek 31.05.2016 17:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Książkę dłuższy czas mam ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Skojarzyło mi się: Idee przewodnie literatury amerykańskiej (Sachs Viola)
Tyle, że to nie jest beletrystyka, a eseje o literaturze amerykańskiej. Skoro jednak literatura jest odbiciem życia, to może Cię zainteresuje. Na micie konieczności podążania na Zachód zbudowano w Ameryce bardzo wiele. Książeczka niewielka objętościowo, a daje wiele tropów, nie tylko literackich.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.05.2016 22:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Skojarzyło mi się: Idee p... | Marylek
Bardzo chętnie! Dziękuję za tę wskazówkę - wcześniej wrzuciłem, do schowka podobne Historia literatury amerykańskiej XX wieku (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) . Jeden problem - mogą polecać książki niedostępne w Polsce, nie mówiąc już o tłumaczeniu (co jeszcze tak dużą przeszkodą nie jest).
Użytkownik: Marylek 31.05.2016 22:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo chętnie! Dziękuję ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ja tę Sachs kiedyś miałam, ale pobieżne rzucenie okiem na półki nie pozwoliło mi jej zlokalizować. Może jak będę mieć więcej czasu, w wakacje, to poszukam. Czasami myślę, że książki żyją własnym życiem i same się przemieszczają... :-/
Użytkownik: Bibliomisiek 10.06.2016 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść Alfreda Bertrama ... | Bibliomisiek
Jest jeszcze świetna (podobno) seria Uniwersytetu Śląskiego "Wielkie tematy literatury amerykańskiej" - póki co sześciotomowa, ale nie wiem czy to już koniec.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: