Dodany: 06.01.2005 17:02|Autor: pchełka

Książka: Pielgrzym
Coelho Paulo

"Pielgrzym"


Książka nawet ciekawa; tytułowy pielgrzym odbywa wędrówkę, w której towarzyszy mu tajemniczy Petrus.

Główny bohater poddawany jest ciekawym próbom i ćwiczeniom, aby móc odnaleźć i zdobyć miecz Mistrza Zakonu.

Najbardziej cenne są ponadczasowe sentencje zawarte w książce, m.in:
"Spośród wszystkich wymyślonych przez człowieka sposobów zadawania bólu sobie samemu najgorszym jest Miłość. Cierpimy zawsze dla kogoś, kto nas nie kocha, kto nas porzucił, dla kogoś, kto nie chce nas opuścić. Żyjemy samotnie, jeśli nikt nas nie kocha: mając żonę lub męża, czynimy z małżeństwa niewolę."

Gorąco polecam.



(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 32883
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 10
Użytkownik: pani-marta 28.10.2006 09:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka nawet ciekawa; ty... | pchełka
To, co uważasz za zaletę, ja bym nazwała wadą... Te 'sentencje' mają charakter bardzo perswazyjny, nie zakładają tego, że to jednak może być nieprawdą. Większość dorosłych dostrzega to, lecz dla gimnazjalistów czy licealistów te ksiązki stają się nową Biblią, bo "zaiwerają tyle fajnych zdań" (które tylko "fajnie brzmią", a jeżeli chodzi o zrozumienie, niestety te dzieci nic z nich nie rozumieją).
Użytkownik: Harriet Smiller 21.08.2007 18:23 napisał(a):
Odpowiedź na: To, co uważasz za zaletę,... | pani-marta
Przepraszam bardzo, ale jestem gimnazjalistką i dla mnie nie ma tam "fajnych zdań", a książka ogólnie nie stała się moją drugą Biblią... A co do perswazji to nie trzeba jej ulegać...
Użytkownik: Kuba Grom 21.08.2007 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam bardzo, ale j... | Harriet Smiller
a ja wogule nie rozumiem manii dzielenia treści książkowej na jakieś cytaty. I to z kontestu wyjęte, i nie wiadomo do czego i od czego, jakby pisarz dla tych cytatów pisał, to by napisał zbiór aforyzmów, a tak napisał powieść, i jako całość ją trzeba brać pod uwagę, a nie tylko te kawałki, co się nam bardziej spodobały.
Użytkownik: Harriet Smiller 23.08.2007 11:04 napisał(a):
Odpowiedź na: a ja wogule nie rozumiem ... | Kuba Grom
Ale chyba o to chodzi z tymi cytatami... Żeby je wydobyć z książki ale razem z kontekstem (no bo zdanie wyjęte z kontekstu naprawdę nie ma sensu...). Bynajmniej ja tak uważam...
Użytkownik: Kuba Grom 23.08.2007 16:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale chyba o to chodzi z t... | Harriet Smiller
ja się właśnie natykam na całe strony wypełnione "pięknymi cytatami" które są całkiem wyjęte z kontekstu. Bo co powiesz na cytat "Plemiona skazane na sto lat samotności, nie mają drugiej szansy" (czy jakoś tak) który ni przypiąl, ni przyłatał tkwił na pewnej stronie. Takie cytaty nabierają wartości chińskich powiedzonek, co ładnie brzmią, i coś tam z nich można wywnioskować, ale o czym to i do czego nie wsposób stwierdzić.
Użytkownik: Harriet Smiller 23.08.2007 19:26 napisał(a):
Odpowiedź na: ja się właśnie natykam na... | Kuba Grom
Przepraszam bardzo, ale chyba się nie zrozumieliśmy... Jeżeli wyjmujesz z obojętnie jakiej książki, obojętnie jakie zdanie to również jest ono cytatem, ale cytatem bez głębszego sensu, bez ukrytego znaczenia, z którego wywnioskować możemy jedynie to, że nic wywnioskować nie można (a my chyba właśnie mówiliśmy o cytatach, które jednak mają jakiś przekaz...).
Użytkownik: Kuba Grom 23.08.2007 22:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam bardzo, ale c... | Harriet Smiller
a ja własnie pisałem, że nierozumiem manii tworzenia cytatów, a nierozumiem właśnie z przez ciebie wymienionych powodów.
Użytkownik: Harriet Smiller 24.08.2007 11:13 napisał(a):
Odpowiedź na: a ja własnie pisałem, że ... | Kuba Grom
Chyba na prawdę się nie dogadamy...:D
Użytkownik: Pingwinek 21.03.2020 10:22 napisał(a):
Odpowiedź na: a ja wogule nie rozumiem ... | Kuba Grom
Dlaczego od razu dzielenie treści książkowej? Treść czyta się tak czy inaczej, a wyławianie przy okazji fajnie brzmiących cytatów może uzasadniać miłość do słowa pisanego :-)
Użytkownik: Czarnyyy 29.09.2009 19:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka nawet ciekawa; ty... | pchełka
Ciekawa książka - jej siła tkwi w prostocie. Zgadzam się ze zdaniem poprzedników że część sentencji jest zbyt "okrągła" i po prostu trywialna, ale oceniając całośc nie sposób odmówić uroku tej opowieści. Myślę że trzeba ją uważnie przeczytać, na co niestety nie miałem okazji (ten ciągły pośpiech...), ale na pewno można ją polecić
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: