Dodany: 02.07.2015 21:18|Autor:

Książka: Włoskie szpilki
Tulli Magdalena
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

"Z hałasem zsunął mi się z kołdry na podłogę leksykon dla dzieci Palazziego, w którym przy każdym haśle był kolorowy obrazek ze świata innego niż nasz, ale dobrze znanego. Dzięki tym obrazkom wciąż byłam jedną nogą w Mediolanie i pamiętałam, że świat, w którym żyję, nie jest jedyny, a jego regulamin nie obowiązuje wszędzie. Nie schyliłam się po książkę, tylko patrzyłam w okno – jak zaklęta. W pokoju gęstniał cień chmury. Zastanawiałam się, czy to samo widać z sąsiednich okien. Nawet jeśli było widać, i tak nikt nie patrzył. O tej porze wszyscy dorośli siedzieli w pracy, wszystkie dzieci w szkole".

("Ucieczka lisów")

"Mniej wymagający odbiorcy zadowolą się zapewne warstwą sensacyjno-przygodową powieści, a ci bardziej wysmakowani być może przemyślą przy tej okazji złożoną problematykę relacji między realnością i pozorem. Nie na darmo też akcja »Kontrolera snów« rozgrywa się głównie w galerii handlowej. Antykonsumpcyjna wymowa tej powieści to jej dodatkowy smaczek".

Dariusz Nowacki, "Gazeta Wyborcza"

"Chciałam, żeby »Kontroler snów« miał własne życie, niezależne od moich poprzednich książek, dlatego podpisałam się wymyślonym nazwiskiem. Ale książka bez autora radzi sobie umiarkowanie. Autor nie pofatygował się do radia, a zapraszali go nieraz. On by nawet chętnie poszedł, ten Marek Nocny. Jeszcze lepiej, gdyby pokazał się w telewizji. Przystojny, wyszczekany facet koło trzydziestki dla książki nie ma nic lepszego niż taki autor. Marek miał niestety jeden okropny defekt: nie istniał".

(z wywiadu dla "Dużego Formatu")

Magdalena Tulli debiutowała w 1995 roku opowieścią "Sny i kamienie", za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Następne jej książki – "W czerwieni", "Tryby" i "Skaza" – były nominowane do Nagrody Nike. W 2007 roku jako Marek Nocny opublikowała "Kontrolera snów". Tłumaczka m.in. Marcela Prousta, Italo Calvino i Fleur Jaeggy. Książki Magdaleny Tulli zostały przetłumaczone na 12 języków.

"Literacko doskonała proza Tulli to labirynt niewyczerpanych znaczeń".
Marek Zaleski, "Gazeta Wyborcza"

"Ta książka jest kluczem do, skądinąd znakomitej, twórczości Tulli, ale powinna być też kluczem do serc i umysłów czytelników"
Piotr Kofta, "Wprost"

"Gdyby krytycy literaccy mogli każdego roku proponować szwedzkim akademikom książkę, pod koniec 2011 roku wybrałbym »Włoskie szpilki«".
Grzegorz Wysocki, "Dwutygodnik"

"Nie ma wątpliwości, że to jedna z najważniejszych książek tego roku".
Justyna Sobolewska, "Polityka"

[Nisza, 2011]