Dodany: 28.06.2015 12:24|Autor: Meszuge

Książka: Miasto cieni
Russell Michael

Celowo zapomniana historia

Kryminał historyczny z elementami powieści społecznej czy obyczajowej, którego akcja rozgrywa się w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, głównie w Dublinie i Gdańsku. Na problematyczną miłość też znalazło się w nim miejsce, i to całkiem sporo.

To miała być zwykła policyjna interwencja i zatrzymanie lekarza aborcjonisty Kellera, które ostatecznie przerodziły się w prywatne śledztwo prowadzone przez protestanckiego policjanta, detektywa sierżanta Stefana Gillespiego i Żydówkę Hannah Rosen w sprawie zaginięcia jej przyjaciółki Susan Field. Ślad Susan urywa się u drzwi Kellera; Susan była w ciąży z księdzem, zamierzała poddać się zabiegowi…

Pewnym, niewielkim, problemem były dla mnie nazwy (urzędów i instytucji) oraz nazwiska irlandzkie, a także nieznajomość skomplikowanej sytuacji wewnętrznej – politycznej i religijnej – Irlandii w okresie międzywojennym. Autor zdawał sobie chyba sprawę, że niewielu czytelników pasjonuje się historią Irlandii (wojna o niepodległość, wojna domowa itp.), a bez znajomości tejże historia może być trudna do zrozumienia, i dlatego wzbogacił książkę „Opowieścią o dwóch traktatach” – jest to dodatek może niezupełnie związany z fabułą, ale pomagający zrozumieć zawiłe relacje między bohaterami, urzędami i instytucjami. Lekturę radziłbym zaczynać od niego.

Swoją drogą, dawno już nie czytałem książki, która tak bezkompromisowo prezentuje pychę, żądzę władzy, arogancję, samowolę księży i zakonnic katolickich.

„Miasto cieni” uświadomiło mi też, że wpływy Adolfa Hitlera to nie tylko Niemcy i, ewentualnie, Austria; „przyjaciele” faszyzmu byli liczącą się siłą również w katolickiej Irlandii.