Dodany: 15.10.2009 21:22|Autor: Pok

Podręcznik wiedzy elementarnej

Książka jest swego rodzaju podręcznikiem elementarnej wiedzy o naszej planecie, jak również i nas samych, a robi to w sposób niesamowicie przystępny i aż dziw bierze, że autorowi tak łatwo udało się przedstawić taką mnogość poruszanych kwestii.

Książka stara się nam odpowiedzieć na podstawowe pytania takie jak "Skąd się wzięło życie?", "Jaka jest historia naszej planety?", "Z czego się składa świat (w tym również człowiek) i jak funkcjonuje?". Piszę - stara się, bo często odpowiedzi nie są tak oczywiste jak mogłyby się wydawać, a sama nauka wcale nie jest tak nieskazitelna i dokładna jak się czasem może wydawać.

Autor skupił się głównie na historii geologii, astronomii, chemii i fizyki, a pominął historię kultury, religii, czy techniki. Znaczną rolę w książce odgrywają również krótkie życiorysy znanych uczonych, które pokazują, że samo odkrycie czegoś przełomowego rzadko przynosi nam nagłą sławę i uznanie.

"Krótka historia prawie wszystkiego" jest książką wybitną i uczy nas wiedzy podstawowej, którą każdy człowiek powinien znać, jak również skłania do myślenia i przestrzega przed zagrożeniami, pochodzącymi zarówno z przyrody, jak i tymi pochodzącymi prosto z ludzkiej arogancji. Nie mogę ocenić inaczej książki Brysona jak wystawiając jej maksymalną notę.