Dodany: 16.06.2015 00:27|Autor: ilia

Czytatnik: Life is brutal and full of zasadzkas ...

Moje 2 listy potencjalnych bestsellerów, które nie wzbudziły zainteresowania

Jest już dużo, a pewnie będzie powstawać jeszcze więcej list bestsellerów biblionetkowiczów, postanowiłam więc przekopiować z działu "Wiadomości" do czytatnika moje dwie listy, aby ocalić je przed zagubieniem się w przeogromnych czeluściach BiblioNETki :)

-------------------------------------------------------------------------------------

Niedziela z Waszymi listami przebojów - część III
Data dodania: 2015-05-10 17:43

"Ponieważ od lat interesuję się zdrowym odżywianiem, lista którą zaprezentuję będzie składała się w większości z książek o tej tematyce. Ale na początek trzy inne książki, które też są godne polecenia."

1. Księga Tura (Białczyński Czesław (pseud. San Jan))

2. Księga Ruty (Białczyński Czesław (pseud. San Jan)) - są to ogromne księgi z pięknymi ilustracjami traktujące o mitologii Słowian. Interesujemy się mitologią starożytnych Greków i Rzymian, skandynawską itd., a mitologii ze swojego kręgu kulturowego nie znamy i nawet chyba większość ludzi myśli, że takowej nie ma. Szkoda tylko, że książki te można dostać jedynie w sklepie wydawnictwa.

3. Wywiad z historią (antologia; Fallaci Oriana, Kissinger Henry, Nguyễn Văn Thiệu i inni) - wywiady słynnej włoskiej dziennikarki i pisarki przeprowadzone z osobistościami świata polityki i władzy lat 70-tych XX wieku, m.in. z cesarzem Etiopii Hajle Syllasje, szachem Persji Mohammadem Rezą Pahlawi, premier Indii Indirą Gandhi, premier Izraela Goldą Meir, sekretarzem stanu USA Henry Kissingerem.

4. Kuchnia polska [PWG - PWE] (Berger Stanisław) - tę książkę kucharską kupiła sobie dawno temu moja mama, gdy została młodą panią domu, ja ją dostałam, gdy wyszłam za mąż, mam zamiar kupić ją mojej córce na nową drogę życia. Jest mnóstwo książek kucharskich, ale według mnie ta, to kanon kuchni polskiej.

5. Superodporność: Jak z posiłków czerpać zdrowie (Fuhrman Joel) - książkę powinni przeczytać wszyscy. To kwintesencja zdrowego odżywiania się. Wiadomo, że warzywa i owoce są zdrowe, ale nie wszyscy wiedzą, że niektóre z nich są wielokrotnie zdrowsze od innych, i poprzez wprowadzenie ich do swojego jadłospisu można bardzo wzmocnić swój system immunologiczny.

6. Żyj zgodnie ze swoją grupą krwi: Osobista recepta na zachowanie zdrowia, prawidłowej przemiany materii i witalności na każdym etapie życia (D'Adamo Peter J., Whitney Catherine) - jest to porządna, obszerna książka (nie jakaś licha broszurka) omawiająca najlepszy tryb życia i jedzenia dla każdej z 4 podstawowych grup krwi. Przetestowałam na sobie :) i dla mnie, jest to jeden z sensowniejszych sposobów zdrowego odżywiania się. Nie ma tu żadnego fanatyzmu - to musisz jeść, a tego ci absolutnie nie wolno. Są informacje, zalecenia, a od ciebie zależy, czy będziesz jadł to co ci służy i unikał lub ograniczał te potrawy, które nie służą twojej grupie krwi.

7. Filozofia zdrowia: Kwaśne, surowe, zimne... (Ciesielska Anna) - pani Ciesielska proponuje sposób odżywiania w duchu zasady jin-jang i Pięciu Przemian.

8. Zdrowie bez recepty czyli Skrobia, która leczy (McDougall John A., McDougall Mary) - autor odmitologizowuje pogląd, że chcąc być "szczupłym, pięknym, zdrowym i wiecznie młodym" trzeba jeść tylko chudego kurczaka i sałatę. Przedstawia sposób odżywiania oparty na roślinach i skrobi.

9. Żywność pełna kłamstw: Jak przemysł spożywczy świadomie rujnuje twoje zdrowie (Grimm Hans-Ulrich) - sam tytuł mówi o czym jest mowa. Polecam także inne książki tego autora, w których tropi różne nieprawidłowości i przekręty współczesnych koncernów spożywczych.

10. Cukier, sól, tłuszcz: Jak uzależniają nas koncerny spożywcze (Moss Michael) - napisał to dziennikarz śledczy, laureat nagrody Pulitzera w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Tytuł książki także mówi sam za siebie.

komentarzy: 1
Użytkownik: Louri 2015-05-11 08:39 napisał(a):

Oba tomy "Mitologii słowiańskiej" Białczyńskiego są świetne, wydane tak, że oko cieszą - tylko idzie za tym też koszt bodajże ok. 120zł za tom... Moim zdaniem warto sobie na to pozwolić (ja sobie pozwoliłem ;) ), bo można naprawdę mnóstwo się dowiedzieć o tym, skąd się wzięły różne elementy nie tylko polskich legend, podań i baśni, ale wielkiej ilości słów "pospolitych", nazw miejsc i tkwiących w nas odwołań do zamierzchłych korzeni.
W tym kontekście polecam np. fragment o WĘSIORACH z bloga autora:
Okazuje się, że przydrożne krzyże z kolorowymi wstęgami, zawiązanymi od ramion do podstawy, to tak naprawdę świadectwo pogańskich obyczajów, wciąż zakorzenionych na naszej ziemi :)
PS: co do tych żywnościowo-zdrowościowych, to polecam 101 mitów o zdrowiu czyli Jak się leczyć i nie chorować (Wojtasiński Zbigniew)

Lista podróżniczych przebojów według Joyeuse
Data dodania: 2015-05-29 17:08

"Postanowiłam zrobić jeszcze jedną listę bestsellerów, tym razem książek podróżniczych. Spośród książek o tej tematyce kupionych w ostatnich latach, wybrałam te najciekawsze, najcenniejsze dla mnie".

1. Wyprawa do Chiwy: Podróże i przygody w Azji Środkowej (Burnaby Frederick) i ... kilkanaście innych tytułów serii "Podróże Retro" - Podróże Retro Bardzo starannie i pięknie wydane książki o dawnych podróżach. Gorąco polecam.

2. Oswajanie świata (Bouvier Nicolas) - klasyka literatury podróżniczej. Literacka relacja z pierwszej części wyprawy Bouviera na Wschód (lata 1953/54), z Genewy przez m.in. Serbię, Macedonię, Turcję, Iran do Afganistanu.

3. Cień Jedwabnego Szlaku (Thubron Colin) - znany i nagradzany brytyjski pisarz podróżnik podąża śladami dawnego Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin, przez góry środkowej Azji, północny Afganistan i Iran do tureckiej Antiochii.

4. Wielki bazar kolejowy: Pociągiem przez Azję (Theroux Paul) - to zapis czteromiesięcznej podróży pociągami przez Azję (1973), m.in. słynną koleją transsyberyjską. Kontynuacją jest Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu: Szlakiem "Wielkiego bazaru kolejowego" (Theroux Paul) - autor po 30 latach rusza trasą swojej poprzedniej podróży.

5. Podróże po Syberii (Frazier Ian) - w obszernej książce amerykański dziennikarz i pisarz relacjonuje wędrówkę po tej wielkiej i fascynującej krainie, opisuje jednocześnie jej dzieje oraz zamieszcza historie wielu syberyjskich zesłańców.

6. Mani: Wędrówki po Peloponezie (Fermor Patrick Leigh) - wydane w serii Podróże "Zeszytów Literackich", napisane w 1958 r. przez pisarza i podróżnika, człowieka legendę dla Brytyjczyków i Greków (porwanie niemieckiego komendanta okupowanej Krety). Leigh Fermor mieszkał wiele lat w Grecji, a także wędrował po niej, docierając do mało znanych, nie odkrytych przez turystów zakątków.

7. Prowadził nas los (Choszcz Kinga, Chopin (właśc. Siuda Radosław)) - pięcioletnia podróż autostopem dookoła świata Kingi (nieżyjącej już) i Chopina, zaowocowała tą książką i prestiżową nagrodą podróżniczą "Kolosem" w 2004 r.

8. Szaleństwo marszu (Lanzmann Jacques) - Lanzmann uważany jest za piechura wszech czasów. Przewędrował na pieszo "cały świat". Cytat z książki: "Maszerować - to dotrzeć do kresu samego siebie, idąc jednocześnie na koniec świata".

9. Kamienny dom: O Bliskim Wschodzie, jakiego już nie ma (Shadid Anthony) - autor także już nie żyje. Był amerykańskim dziennikarzem pochodzenia libańskiego. Pisał m.in. reportaże o wojnie w Iraku, za które dwukrotnie otrzymał nagrodę Pulitzera. "Kamienny dom" jest o jego nostalgicznym powrocie do krainy przodków, czyli do zrujnowanego obecnie wojnami Libanu, niegdyś kwitnącej krainy, będącej perłą Lewantu.

10. Ajatollah śmie wątpić: Paradoks współczesnego Iranu (Majd Hooman) - pisarz jest Irańczykiem, wykształconym i mieszkającym na Zachodzie, ale mającym stale kontakt z ojczyzną. Książka jest reportażem o Iranie od środka, opisuje miejsca i rzeczy do których zagraniczni turyści i dziennikarze nie mają dostępu.