Dodany: 12.06.2015 14:00|Autor:

Książka: Narzeczona Schulza
Tuszyńska Agata
Notę wprowadził(a): parilicium

Agata Tuszyńska na tropie tajemnic Brunona Schulza.

Agata Tuszyńska proponuje nam niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się wątki dramatu, miłości i wojny. To śledztwo w sprawie Brunona Schulza, mitycznego geniusza z Drohobycza – czy są jeszcze w jego życiu i legendzie nierozwiązane zagadki? Czy są ślady wiodące w nieznane obszary?

Autorka podąży szlakiem Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Schulz proponował małżeństwo. Chce poprowadzić czytelnika ich nieoczywistymi drogami, porozmawia z ludźmi, odczyta niepublikowane listy Józefiny do Jerzego Ficowskiego, biografa pisarza.

Być może zbliży się do odpowiedzi na stawiane od dawna pytania: Co da się powiedzieć o losach "Mesjasza" – tajemniczego rękopisu ostatniej książki Schulza? Kim była muza i narzeczona Schulza, Józefina Szelińska? Dlaczego Schulz malował barwne freski na zamówienie esesmana, gorliwego wykonawcy planu Zagłady?

Autorka "Oskarżonej Wiery Gran", zafascynowana tym razem życiem jednej z najważniejszych kobiet Brunona Schulza, intryguje czytelnika i próbuje dojść do prawdy – książką o fascynującej treści i niekonwencjonalnej narracji.

[Wydawnictwo Literackie, 2015]