Dodany: 10.06.2015 22:48|Autor:

Bestsellerowa w Ameryce i na świecie książka Thomasa Franka ma znaczenie porównywalne z "Końcem historii" Francisa Fukuyamy i "Zderzeniem cywilizacji" Samuela Huntingtona. Frank szczegółowo i dowcipnie pokazuje, jak populistyczna prawica zajęła tradycyjne miejsce lewicy na scenie politycznej, a problemy kulturowe wyparły kwestie gospodarcze ze sfery politycznej rywalizacji. Nad książką tą debatowali najważniejsi współcześni filozofowie polityczni.

Jacek Żakowski w swoim wprowadzeniu dowodzi, że opisany przez Franka proces można odnieść także do Polski, gdzie ogłoszony przez prawicę program solidarnego państwa trafił do ludzi, którzy wydawali się naturalnym elektoratem lewicy.

"Thomas Frank jest oczywiście Amerykaninem. Jego książka dotyczy Ameryki i napisana została dla Amerykanów. To amerykańskim wyborcom otworzyć miała oczy na gigantyczną manipulację polityczną, jakiej dokonała amerykańska fundamentalistyczna prawica. I w pewnym stopniu to się Frankowi udało. Ogniskując uwagę na procesach, jakie zaszły w traktowanym jako laboratorium Kansas, pokazał korzenie zjawiska, które zmieniło całą Amerykę. Zmieniając zaś Amerykę, zmieniło też świat. W rysującym się na kartach tej książki łańcuchu przyczynowo-skutkowym dramat zaczynający się w Mission Hills, dociera do stolicy stanu Topeki, ogarnia Kansas, a potem opanowuje Waszyngton, całe Stany Zjednoczone i już ledwie w książce widoczną resztę świata, czyli między innymi nas".

Jacek Żakowski, fragment "Wstępu"

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2008]