Dodany: 11.10.2009 13:42|Autor:

Książka: Zagadki medyczne i sztuka diagnozy
Sanders Lisa
Notę wprowadził(a): tymonic

Lekarze, którzy tak jak dr House z popularnego serialu telewizyjnego bezbłędnie rozpoznają skomplikowane przypadki chorób, potrafią nie tylko uważnie wysłuchać i dokładnie zbadać pacjenta, ale mają także talent i pasję Sherlocka Holmesa, rozwiązującego przy pomocy dedukcji najbardziej skomplikowane zagadki. O tym jest niezwykła książka "Zagadki medyczne i sztuka diagnozy" znanej amerykańskiej lekarki dr Lisy Sanders, konsultantki serialu telewizyjnego "Dr House", której artykuły w autorskiej rubryce Diagnosis w “New York Times” stały się inspiracją do powstania tego serialu. W książce przedstawia najciekawsze przypadki ze swojej praktyki internisty, a także z praktyki kolegów lekarzy. Każdy przypadek jest jednocześnie dramatycznym rozdziałem czyjegoś życia i opowieścią o pułapkach, ślepych zaułkach i sukcesach diagnostyki. Człowiek chory, mówi dr Lisa Sanders, przypomina turystę budzącego się w obcym kraju. Życie, które dotychczas prowadził, ulega zawieszeniu na czas podróży po nieznanym świecie. W ten intrygujący świat wprowadza nas jej książka.

"Jeśli sądzisz, że są jeszcze choroby, których nie da się wyleczyć w godzinę – włącznie z przerwami na reklamę – to powinieneś przeczytać tę książkę. Fantastyczna lektura."
Hugh Laurie
odtwórca roli dr. House’a

"Lisa Sanders jest mistrzynią medycznych opowiadań detektywistycznych. Znakomicie buduje napięcie. Dorównuje spostrzegawczością Sherlockowi Holmesowi, ale w przeciwieństwie do Sherlocka Holmesa ma wiele współczucia dla cierpiących".
Atul Gawande
autor książki "Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce"

“Zagadki medyczne i sztuka diagnozy” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto kiedykolwiek był pacjentem lub jest lekarzem. Książka, napisana przez lekarkę, którą szanuję, i pisarkę, którą uwielbiam, zawiera wiele intrygujących dylematów diagnostycznych, które was wciągną, oraz opowieści o życiu, które pozostaną w waszej pamięci i sercu długo po ich przeczytaniu".
Pauline W. Chen
autorka książki "Final Exam"

[Wydawnictwo Magnum, 2009]