Dodany: 04.06.2015 17:29|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

6 osób poleca ten tekst.

Najciekawsze lektury szkolne według Louriego


KaramazowLouriOpiekun BiblioNETki nie przestaje zasypywać nas swoimi pomysłami na listy. Jego aktywność postanowiliśmy wynagrodzić trzema książkami z naszych zasobów. Louri - prosimy o kontakt na PW, żeby omówić szczegóły. A teraz sama lista - i od razu oddajemy głos autorowi:

"Lektury szkolne przeważnie kojarzą się nam z nudziarstwem, przymusem i próbą ominięcia ich brykami lub opowiadaniem ofiary, która przeczytała. Ale czy na pewno? Oto moja subiektywna podwójnie lista interesujących lektur - podwójnie, bo także dlatego, że kanon zmienia się bardzo szybko i nie wiem, co było, jest, a co będzie lekturą mniej lub bardziej obowiązkową:"

1. Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor))

Co prawda lekturą obowiązkową była dla mnie Zbrodnia i kara (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)), ale to właśnie ta pierwsza wywarła na mnie niezatarte wrażenie - chłonąłem ją jak gąbka i polecam każdemu...hmmm...maturzyście ;)

2. Buszujący w zbożu (Salinger Jerome David)

Ffragment znalazł się w podręczniku dla którejś z ostatnich klas podstawówki (starego rytu) i zaintrygował mnie na tyle, by przeczytać tę jedną z najbardziej sztandarowych amerykańskich powieści. Świetne czytadło, niepokorni nastolatkowie mogą dzięki niej polubić czytanie - bo bohater ma co najmniej podobne problemy i dylematy, co oni, bez moralizowania ani przynudzania.

3. Niebezpieczne związki (Laclos Pierre Choderlos de)

Fragment tej powieści epistolarnej jako przykład tego właśnie rodzaju znalazłem z kolei w swym podręczniku licealnym. Cytat mnie zaciekawił, a lektura okazała się jedną z najważniejszych i najlepszych w moim życiu. Dołóżmy do tego jeszcze ekranizację z gwiazdorską obsadą: Malkovitch, Uma Thurman, Glenn Close, Keanu Reeves, Michelle Pfeiffer i wielu innych, a każdy będzie zadowolony

4. Nowy wspaniały świat (Huxley Aldous)

Arcyważna antyutopia, będąca lepszą diagnozą współczesności niż "Rok 1984" Orwella, a dodatkowo po prostu wciągającym kawałkiem prozy - a po powieści SF uczeń chętniej sięgnie, niż po ciężkawe ramotki

5. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)

To lektura I albo II klasy podstawówki - dla mnie pierwsza grubsza książka, którą przewertowałem chyba z 10 razy w tę i nazad. Lekko, łatwo i przyjemnie, choć trochę już niedzisiejszo ;)

6. Lalka (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander))

Ta powieść chyba jest powszechnie doceniana przez uczniów, bo też i jest w niej samo życie: miłość, pieniądze, intrygi, trochę przygody i nostalgii.

7. Władca much (Golding William)

Ta książka jest mroczna, niebezpieczna i smutna, jednak doskonale się ją czyta - przygody zagubionych chłopców na wyspie, gdy budzą się demony najniższych instynktów, to zaraz po "Baśniach braci Grimm" jeden z pierwszych horrorów, z którymi zetknąć może się młody czytelnik. Poza tym mimo (a może dzięki) swej lekkości zwraca uwagę na poważniejsze tematy, które chce się dyskutować, i to wcale nie dlatego, że nauczyciel każe.

8. Testament mój (Słowacki Juliusz)

Nielubiana raczej poezja bywa zmorą uczniów, gdy przychodzi powiedzieć "co autor miał na myśli" - ale ten Słowacki tak mocno wrósł w naszą kulturę, a dodatkowo tak pięknie i prosto do nas przemawia, że nie trzeba wielce przymuszać do zaznajomienia się z tym ważnym wierszem.

9. Dzieje Tristana i Izoldy (< autor nieznany / anonimowy >)

Ta słynna średniowieczna opowieść o miłości dużo bardziej przemawia do mnie, niż "Romeo i Julia". Jest bardziej surowa, mniej przesłodzona i... mimo "magii" dużo bardziej prawdopodobna. Smutna jest, ale cóż - taka bywa też miłość ;)

10. Wichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis))

Na koniec słynne dzieło, do którego czytania zniechęca się szczególnie męską część uczniów, stygmatyzując je łatką "romansu" albo "powieści dla kobiet". Tymczasem posiada owa książka cechy przygodówki, thrillera, powieści gotyckiej i pewnie wielu innych kategorii, zaś co do tła miłosnego, to nie jest ono przesłodzone jak w niektórych współczesnych produkcyjniakach, lecz budzi niepokój i nie pozwala na jednoznaczną interpretację. Polecam!

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 13
Użytkownik: misiak297 04.06.2015 18:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri nie przestaje zas... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo dobrze, że nagrodziliście Louriego! Po stokroć tak! Gratulacje, Louri!
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 04.06.2015 22:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobrze, że nagrodz... | misiak297
Dołączam się do gratulacji!
Użytkownik: margines 04.06.2015 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri nie przestaje zas... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Louri, bardzo serdecznie gratuluję!
Należało ci się, szczególnie za tę nadaktywność i „nadprodukcję”:)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.06.2015 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri nie przestaje zas... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo dziękuję (także za gratulacje powyżej), jest mi niesłychanie przyjemnie :)

Przy okazji chciałbym zachęcić innych do tworzenia swoich list. Primo - nie chciałbym monopolizować tych zestawień, a secundo - im większa różnorodność poglądów i gustów prezentowanych - tym ciekawiej i bardziej schowki można napchać ;)
Użytkownik: Pok 04.06.2015 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję (także za... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nagroda jak najbardziej zasłużona :)
Użytkownik: Checkpoint 04.06.2015 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję (także za... | LouriOpiekun BiblioNETki
Uwielbiam te listy. Chyba gdzies juz to napisalam. ;)
Uwielbiam je za lapidarnosc - o ile moge tak to ujac. Jezeli cos mnie z tej listy zainteresuje to czytam recenzje i tak o wiele wiecej ksiazek wpada do schowka lub laduja w notesiku.

Chcialabym stworzyc kiedys taka liste ale nie mam takiego doswiadczenia czytelniczego. Ale zagladam na wszystkie jakie sie pojawiaja.

Nowy wspaniały świat (Huxley Aldous) - wlasnie te ksiazke zamowilam, tylko szkoda, ze bede ja miala dopiero w sierpniu. Ale nie moge sie juz doczekac.

Z tej listy mialam tylko cztery pozycje jako lektury.

Rowniez gratuluje.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.06.2015 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwielbiam te listy. Chyba... | Checkpoint
Myślę, że każdy może stworzyć taką listę, o ile tylko sobie na to pozwoli ;) Np. dla Ciebie od razu rzuca się w oczy propozycja ułożenia listy 10 najlepszych powieści King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl) albo reportaży - tak więc zachęcam! Ja zrozumiałem, że ma to być subiektywne, więc się nie "wstydam majestatu" - choć np. w sprawie lektur szkolnych jestem wielkim laikiem.

Również dziękuję ;D
Użytkownik: Checkpoint 06.06.2015 08:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Myślę, że każdy może stwo... | LouriOpiekun BiblioNETki
S. Kinga czytalam jako nastolatka, bylam nim zafascynowana. Teraz, gdy siegam po jego ksiazki to czyta mi sie je przyjemnie ale juz mnie nie urzekaja, niekiedy wydaje mi sie, ze King jest schematyczny. Zbyt duzo z nich nie pamietam. Ale moze kiedys poskladam liste.

A lektury... Ach, te lektury.
Bracia Karamazow - nie mialam jej jako lektury, nawet we fragmentach ale w schowku juz wyladowala. Planuje ja zakupic. Mieszkam za granica i nie mam dostepu do polskich bibliotek. Czy ma znaczenie jakie wydanie i jaki przeklad? Znalazlam Wydawnictwo Znak i nowy przeklad Adama Pomorskiego. Ta ksiazka ma prawie o polowe wiecej stron od innych pozycji. Zastanawia mnie czy lepsza jest. Moze wiesz...?
Lalka - do tej pozycji chce wrocic i ja w koncu ukonczyc. Jak tylko bede w Polsce to zabieram ja rodzicom. ;)
Z tych lektur, co wymieniles, to mialam jeszcze tylko Testament mój (Słowacki Juliusz) oraz Zbrodnia i kara (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)). Nie jestem pewna co do Tristan i Izolda.
Użytkownik: Pok 06.06.2015 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: S. Kinga czytalam jako na... | Checkpoint
Zapoznaj się z tym wątkiem na forum: Tłumaczenie.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.06.2015 11:01 napisał(a):
Odpowiedź na: S. Kinga czytalam jako na... | Checkpoint
Moim zdaniem i tak możesz Kinga składać ;)

"Braci Karamazow" czytałem z Zielonej Sowy - tłum. Wacław Wireński i książka mnie zaczarowała. Tłumaczenie Pomorskiego mam na półce jeszcze nieprzeczytane, ale spodziewam się jeszcze lepszej uczty literackiej :)
Użytkownik: Checkpoint 07.06.2015 09:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem i tak możesz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Pok, Louri, dziekuje. Tlumaczenie Pomorskiego wygrywa. :)
Użytkownik: Lwiica 04.06.2015 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri nie przestaje zas... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Byłoby wspaniale mieć takie lektury w szkole. Tylko 4 czytałam jako lekturę, ale tylko polowę w całości, a połowę we fragmencie.
Użytkownik: reniferze 07.06.2015 10:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri nie przestaje zas... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo zacny zbiór lektur. Właściwie z każdą pozycją się zgadzam, jako z wyjątkową, choć nie wszystkie mi się podobały - np. Salinger mnie znudził, a Bronte rozczarowała.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: