Dodany: 24.05.2015 08:48|Autor:

Książka: Klucz Hirama
Knight Christopher, Lomas Robert
Notę wprowadził(a): KKwiat

Autorzy, znani brytyjscy wolnomularze, sięgają w mrok historii, rekonstruując prapoczątki masonerii, dzieje Jezusa Chrystusa, jego brata Jakuba oraz tajemniczego kościoła jerozolimskiego. Kontrowersyjną, acz dobrze udokumentowaną i niezmiernie interesującą tezą książki jest to, iż najważniejsze rytuały współczesnego wolnomularstwa służyły niegdyś członkom tego kościoła jako rytuały inicjacyjne obowiązujące adeptów ich wspólnoty.

Wnikliwa analiza porównawcza źródeł egipskich, fragmentów Starego i Nowego Testamentu, tekstów rabinicznych oraz starożytnych zwojów znad Morza Martwego pozwoliła autorom na odtworzenie prawdziwych – w ich mniemaniu – dziejów Jezusa i Jakuba, jak również działalności misyjnej obu braci. Christopher Knight i Robert Lomas dowodzą też, iż średniowieczni templariusze wykorzystali do własnych celów tajemną wiedzę zawartą w bezpowrotnie zdawałoby się zaginionych, a odzyskanych przez nich, starochrześcijańskich zwojach ukrytych w ruinach zburzonej przez Rzymian świątyni Heroda. Wiedzę tę przejęła później masoneria...

"Klucz Hirama" jest jedną z nielicznych współczesnych książek zawierających opis autentycznych wolnomularskich rytuałów lożowych.

[BEJ Service, 1997]