Dodany: 14.05.2015 15:12|Autor:

Książka: Manson: Ku zbrodni
Guinn Jeff
Notę wprowadził(a): parilicium

Wstrząsająca biograficzna opowieść o Charlesie Mansonie, odpowiedzialnym za mord na Sharon Tate, żonie Romana Polańskiego.

Jak unikającemu mydła analfabecie o wzroście 163 centymetrów udało się stać nowym wcieleniem Chrystusa, który mówił: "Zabij dla mnie, zgiń dla mnie"? Jak cwaniak, którego z Hitlerem łączył paskudny charakter, kompleks niskiego wzrostu i atawistyczny strach przed silniejszymi samcami innych ras, mógł stać się jedną z ikon lat 60.?

Trzy członkinie jego sekty, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel i Leslie Van Houten najpierw zaszokowały Amerykę okrutnymi morderstwami w domach Romana Polańskiego i małżeństwa LaBianca, a następnie ekscentrycznym zachowaniem, demonstracyjnie kpiąc ze swoich ofiar i radośnie zmierzając do celi śmierci. Na czole rozżarzoną szpilką wypisały sobie X na znak, że wypisują się ze świata tak zwanych tradycyjnych wartości.

Kim był człowiek, który pchnął je ku zbrodni? Autor bestsellerowych biografii, Jeff Guinn, odkrył nieznane fakty z życia Mansona, a także nowe szczegóły zbrodni na Sharon Tate. Stworzył jednocześnie porywającą opowieść o zbrodni i o brutalnym końcu raju dzieci-kwiatów.

[Agora SA, 2015]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.05.2015 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Wstrząsająca biograficzna... | parilicium
Ciekawe, czy choć do pięt dorasta genialnemu Helter Skelter: Sprawa Mansona (Bugliosi Vincent, Gentry Curt) ?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.09.2018 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe, czy choć do pięt... | LouriOpiekun BiblioNETki
No to będę się mógł przekonać - właśnie za oszałamiającą cenę 9.99zł zakupiłem byłem w jednym ze sklepów elektro-agd :D
Użytkownik: reniferze 01.03.2017 20:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Wstrząsająca biograficzna... | parilicium
Szczegółowość tej biografii jest naprawdę imponująca, w dodatku autor bardzo rzetelnie opisuje tło historyczne, poświęcając wiele miejsca przemianom, jakie zachodziły w USA w tym czasie. Jedynie pod względem analizy psychologicznej jest ubogo, bo suche opisy to za mało, żeby zrozumieć fenomen Mansona. Brakowało mi próby takiego podejścia. No i żałuję, że w ebooku nie było żadnych zdjęć, to spore zaniedbanie wydawcy.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.07.2019 10:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Szczegółowość tej biograf... | reniferze
W książce papierowej niestety również zdjęć brakuje. Uważam jednak (będąc dokładnie w połowie książki), że autor dość dobrze nakierowuje świadomość czytelnika na idee czy okoliczności, które doprowadziły do kulminacji w postaci zbrodni, od której mija właśnie 50 lat.

Mój pewnego rodzaju sceptycyzm budzą 2 rzeczy - czołobitny stosunek do autorów Helter Skelter: Sprawa Mansona (Bugliosi Vincent, Gentry Curt) i ich stwierdzeń oraz wydana właśnie odmienna wizja wydarzeń:
Manson: CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood (O'Neill Tom, Piepenbring Dan)

Guinn Jeff popełnia także błąd rzeczowy, pisząc o Apokalipsie (gdy przybliża fascynację Mansona tą księgą NT):

"Bliżej nieokreślone władze zesłały św. Jana Ewangelistę na wyspę za to, że nauczał ewangelii Chrystusowej. Niemniej w nagrodę za niezłomną wiarę w Jezusa apostoł otrzymał dar rozumienia czy też objawienie dotyczące znaków mających w przyszłości zwiastować ponowne przyjście Chrystusa na ziemię".[255]

No więc wg obecnej wiedzy jest to dwóch różnych Janów (ewangelista i prezbiter). Zaś dla ciekawych konotacji kulturowych i znaczeń ukrytych w Apokalipsie (nie ezoterycznych czy niby-satanistycznych) zachęcam do lektury Siedem gromów Apokalipsy (Kaczmarek Janusz D.)