Dodany: 10.05.2015 13:10|Autor:

Pod niebem mieniącym się niesamowitymi kolorami i pod czujnym okiem towarzysza Brywieczerowa w luandyjskiej dzielnicy Praia do Bispo trwa budowa Mauzoleum. Ma w nim spocząć ciało prezydenta, zabalsamowane przez "sowieckich speców biegłych w sztuce utrzymywania nieboszczyków w stanie przyjemnym dla oka". Aby ocalić zagrożoną wyburzeniem dzielnicę, mały narrator wraz z przyjaciółmi podejmuje śmiałą akcję dywersyjną. Dzieciakom przyda się znajomość filmów kowbojskich oraz dynamit znaleziony w kurniku.

Zabawna opowieść o dziecięcych fantazjach skrywa niejedną smutną tajemnicę i podszyta jest grozą. Wszak lata 80. to w Angoli czas wojny domowej, którą tu przywołuje się tylko między słowami. Ondjaki wraca do przeszłości jak do niezwykłego snu, wciąż pulsującego w pamięci. Jego proza to wybuchowa mieszanka poezji, onirycznych wizji i humoru.

Ondjaki (czyt. ondżaki, właśc. Ndalu de Almeida) urodził się w 1977 roku w Luandzie, stolicy Angoli. Jest jednym z najbardziej cenionych twórców współczesnej Afryki. Ukończył socjologię na uniwersytecie w Lizbonie. Prozaik i poeta, pisze też scenariusze filmowe, zajmuje się teatrem i malarstwem. Jest współtwórcą filmu dokumentalnego o Luandzie "Oxalá Cresçam Pitangas – Histórias de Luanda". Opublikował kilka tomów poezji, opowiadań i powieści. Otrzymał wiele nagród, m.in. Prémio Sagrada Esperança i Prémio António Paulouro, Grande Prémio de Conto Camilo Castelo Branco. Powieść "Babcia 19 i sowiecki sekret" została nagrodzona Jabuti Prize. Tłumaczony na francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, angielski i chiński. W Polsce jego poezja i proza były publikowane dwukrotnie w "Literaturze na Świecie" (nr 1-2/2008 i nr 5-6/2012).

"Ktoś cię goni, dziecko?", lubiła pytać Babcia 19. Czy to czas był tym kimś, prześladując mnie ciałem, którego równocześnie zacząłem się bać? Czy w tym niewielkim placu w Praia do Bispo wyczuwałem cały świat?

[Wydawnictwo Karakter, 2013]