Dodany: 07.05.2015 10:18|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Subiektywna lista bestsellerów według Poka

GułagNo i mamy kolejną subiektywną listę bestsellerów (a w kolejce czekają już trzy następne). Tym razem przygotował ją Pok. I żeby nie przeciągać od razu oddajemy mu głos:

"Bardzo spodobał mi się pomysł na stworzenie subiektywnej lisy książek, które użytkownicy portalu widzieliby na szczytach sprzedaży. Lubię takie inicjatywy. Postanowiłem wybrać 10 książek, które wiele dla mnie znaczą. Z ich dostępnością w większości przypadków nie powinno być problemu. Są to książki znane i cenione. O ich jakości świadczy chociażby wysoka średnia na serwisie. Każda z pozycji łączyła się dla mnie z ucztą intelektualną i jednocześnie wielką przyjemnością płynącą z lektury. Postarałem się wybrać takie tytuły, aby ten sam autor nie powtarzał się dwa razy.

1. Archipelag GUŁag 1918-1956: Próba analizy literackiej (Sołżenicyn Aleksander) Nie spotkałem się z drugim utworem literackim, który tak wyczerpująco i bogato przedstawiłby omawiany temat. Znakomity styl oraz wiele mądrych uwag czynią z "Archipelagu" prawdziwe dzieło będące zarazem świadectwem wielkiej zbrodni na ludzkości.

2. Koniec jest moim początkiem (Terzani Tiziano). Umierający ojciec, wspaniały reporter, opowiada synowi o swym życiu. Czyni to w sposób tak urzekający, że chłonąłem tę opowieść całym sobą. Cudowna książka.

3. Król szczurów (Clavell James). Clavell opierając się o własne przeżycia napisał fascynującą i genialnie skonstruowaną powieść chodzącą mi po głowie w jeszcze kilka dni po lekturze.

4. Krótka historia prawie wszystkiego (Bryson Bill). Chyba najlepsza książka popularnonaukowa, jaką czytałem. Brynson opisuję masę zagadnień, a czyni to w sposób prosty i przejrzysty. Istna skarbnica wiedzy.

5. Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)). Na pierwszy rzut oka to kolejna powieść miłosna. Inteligentny, ale niezbyt okrzesany Martin zaleca się do pięknej arystokratki. Temat stary jak świat. Tymczasem za tą fasadą kryje się głębokie dzieło traktujące o wielu problemach społecznych oraz o trudnym wzrastaniu świetnego pisarza, który musi wylewać z siebie siódme poty, aby zostać dostrzeżonym i docenionym.

6. Najbliżsi krewni: Jak szympansy uświadomiły mi, kim jesteśmy (Fouts Roger, Mills Stephen Tukel). Piękna opowieść o przyjaźni człowieka z szympansicą, która uczyła się języka migowego. Książka przybliża nam nie tylko cechy naszych najbliższych krewnych, ale pokazuje również, jak człowiek okrutnie i bezmyślnie traktował te inteligentne istoty. Można wiele się nauczyć z lektury. I o szympansach, i o ludziach. Średnia ocen to aż 5,53!

7. Źródło (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa)). Jest to powieść o ideałach, ku którym warto dążyć, o przeciwstawianiu się otoczeniu i ciągłym parciu do celu w myśl zasady, że praca stwarza człowieka. Tylko będąc sobą, realizując bezkompromisowo swoje własne cele można osiągnąć spełnienie. Wizja świata według Ayn Rand potrafi dać do myślenia.

8. Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)). Edmund Dantès jest bohaterem, który na stałe zagościł w światowej literaturze. I nie bez powodu. Opowieść o wyrządzonej na nim wielkiej niesprawiedliwości i później długo planowanej zemście stała się wzorem dla przyszłych pokoleń pisarzy. Dumas napisał dzieło swego życia budzące w czytelnikach ogromne emocje.

9. Dzieje filozofii Zachodu (Russell Bertrand). Rewelacyjne dzieło traktujące o historii filozofii oraz o przemianach jakie dokonywały się w poszczególnych epokach. Książka napisana jest świetnym językiem i czyta ją się znacznie przyjemniej niż większość podobnych tematycznie tytułów. Polecam.

10. Rzeczpospolita Obojga Narodów (Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech)). Paweł Jasienica pokazuje, że losy Polski mogą być opisywane w sposób przejmujący i pasjonujący. Kreśli rozległą panoramę wydarzeń, które złożyły się na powolny upadek państwa. Lektura sprawia, że lepiej rozumiemy historię, nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy.

Użytkownik: gosiaw 07.05.2015 11:12 napisał(a):
Odpowiedź na: No i mamy kolejną subie... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
100 x TAK dla Najbliżsi krewni: Jak szympansy uświadomiły mi, kim jesteśmy (Fouts Roger, Mills Stephen Tukel). Jeśli kiedyś znajdę czas by przygotować swoją listę to ta pozycja na pewno się na niej znajdzie.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 07.05.2015 11:53 napisał(a):
Odpowiedź na: 100 x TAK dla Najbliżsi k... | gosiaw
Miaugorzato. Bardzo prosimy o Twoją listę. Nie warto czekać, trzeba przygotować ;)
Użytkownik: Pok 07.05.2015 15:24 napisał(a):
Odpowiedź na: No i mamy kolejną subie... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zapomniałem dodać, że numeracja listy jest dowolna. Całą dziesiątkę polecam równie mocno (no prawie, bo i tutaj mam swoich faworytów ;)