Dodany: 30.04.2015 19:49|Autor:

nota wydawcy


W Europie pogłębia się "kryzys zadłużenia publicznego". Ma on swoje źródła w działaniach prywatnych instytucji finansowych oraz neoliberalnej polityce obniżek podatków od najbogatszych i od kapitału. Tymczasem władze Unii Europejskiej wykorzystują kwestię długów publicznych, by przerzucić koszty błędów popełnionych przez prywatne banki na barki państw i społeczeństw. Polityka cięć wydatków i płac narzucana przez Trójkę przynosi jednak tylko pogorszenie sytuacji.

Książka Damiena Milleta i Erica Toussainta jest próbą uchwycenia natury obecnego kryzysu w Europie, ale autorzy starają się też zarysować kontury skutecznej strategii jego pokonania. Nawołują do mobilizacji społeczeństw wokół projektu poddania zadłużenia publicznego procedurze audytu obywatelskiego, anulowania bezprawnej i niesprawiedliwej części długu, a także zaprzężenia go na służbę budowy Europy socjalnej.


Damien Millet – profesor matematyki i rzecznik Komitetu na rzecz Anulowania Długu Trzeciego Świata (CADTM) we Francji. Napisał m.in. "L’Afrique sans dette" (2005).

Eric Toussaint – doktor nauk politycznych, wykłada na uniwersytecie w Liège i przewodniczy CADTM w Belgii. Jest członkiem Prezydenckiej Komisji Integralnego Audytu Kredytu Publicznego w Ekwadorze. Wspólnie z Damienem Milletem napisał "Who Owes Who? 50 Questions about World Debt" (2005), "Debt, the IMF, and the World Bank" (2010) i "La crise, quelles crises?" (2010). Pod ich redakcją wyszła praca zbiorowa "La dette ou la vie" (2011).

[Książka i Prasa, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 370
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: