Dodany: 30.04.2015 18:12|Autor: natanna51

"Komediantka"

Jak wyczytałam w Wikipedii, Władysław Reymont był duszą niespokojną, często zmieniał zawody, miejsca zamieszkania, dużo podróżował po Polsce i Europie. Ukończył Warszawską Szkołę Niedzielno-Rzemieślniczą. W latach 1880-1884 uczył się zawodu krawieckiego w Warszawie, po czym został czeladnikiem. W okresie 1884-1888 był aktorem w wędrownych grupach teatralnych.

Przez te cztery lata, jak widać w "Komediantce", dogłębnie poznał ich środowisko, gdyż pokazał je niezwykle realistycznie, tworząc całą plejadę charakterystycznych i mocno nakreślonych postaci.

Główną bohaterką jest Janina Orłowska, młoda kobieta, dla której teatr to pasja życiowa, głęboko przekonana, że aby ją zrealizować, może zrobić wszystko. Wyrzucona przez ojca, który nie rozumie ani jej pasji do teatru, ani tego, że nie chce wyjść za mąż z rozsądku dla zapewnienia sobie dobrobytu – ucieka do Warszawy, gdzie udaje jej się zaangażować do sezonowej grupy teatralnej.

I tu następuje zderzenie jej wyobrażeń o teatrze jako o miejscu sztuki, której chciała się poświęcić – z brutalną rzeczywistością środowiska niemającego żadnego morale, środowiska, w którym się intryguje, żyje dla poklasku publiczności i egzystuje właściwie w ciągłym niedostatku, a nawet nędzy, gdyż prowadzący towarzystwo teatralne nie wypłaca gaż wcale lub tylko w niewystarczających na podstawowe potrzeby minimalnych zadatkach.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[Opinia pochodzi z mojego bloga]