Dodany: 27.09.2009 22:54|Autor: JoShiMa

Czytatnik: A ja czytam...

Mitologia Greków i Rzymian.


Przyszło mi go głowy, żeby równolegle z Mitologią w arcydziełach malarstwa czytać Mitologia Greków i Rzymian (Kubiak Zygmunt) no więc się wzięłam.

Ufff. To chyba nie będzie łatwa i przyjemna lektura. Już sam wstęp mnie nieco poraził. Taki, bardzo historyczno-naukowe rozważania nad rozwojem cywilizacji i kultury greckiej. Na razie się nie łamię, albo się wdrożę, albo spasuję.

No i jak każda prawdziwa Teogonia na początku czyta się ciężko bez względu na to kto ją napisał. Spamiętanie tych wszystkich imion sypiących się jak z rękawa, jest ponad moje siły i nie będę nawet próbować. A próby połapania się w koligacjach w sytuacji, kiedy jedna postać jest jednocześnie babką i prababką własnego dziecka, doprowadzają mnie prawie do obłędu. Mam nadzieję, że dalej będzie lepiej.

Ogólnie tekst nie jest sfabularyzowaną wersją mitów, jak to było u Parandowskiego, tylko naukową rozprawą z mnóstwem cytatów z tekstów źródłowych oraz dygresji historycznych i etymologicznych. Nie twierdzę, że to bardzo źle, ale miałam zupełnie inne oczekiwania w stosunku do tej książki i muszę sobie dać czas na wyjście z szoku.

A swoją droga znów zauważyłam, że w różnych religiach akt stworzenia świata jest opisywany podobnie. Zawsze się zastanawiam skąd się to bierze. O ile Greków mogę podejrzewać o wzorowanie się na judaizmie, to już w przypadku wierzeń plemion północnoamerykańskich nie znajduję tak łatwego wyjaśnienia.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4014
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: JoShiMa 27.09.2009 22:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszło mi go głowy, żeb... | JoShiMa
O tym bowiem, że dojrzałość artystyczna Iliady i Odysei, niezrównana świetność ich kompozycji i stylu, wyrasta z długiej tradycji poprzedzającej te arcydzieła, chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

--
Zygmunt Kubiak, Mitologia Greków i Rzymian, Świat Książki, 1999, s. 21
Użytkownik: Czajka 28.09.2009 06:08 napisał(a):
Odpowiedź na: O tym bowiem, że dojrzało... | JoShiMa
Ależ niestety trzeba. Wystarczy chociażby popatrzeć na biblionetkowe oceny - dzisiaj większość czytających uważa, że Homer do czytania nie jest. I rację miał jednak Jan Parandowski, kiedy w przedmowie do Odysei pisał, że Homera właściwie nikt nie czyta.
Użytkownik: JoShiMa 27.09.2009 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszło mi go głowy, żeb... | JoShiMa
A co było przedtem, kiedy go jeszcze nie było? Dałoby się taką ciekawość odeprzeć podobnie, jak święty Augustyn (w Wyznaniach, 11, 10-14) przezwycięża niepokój ludzi dopytujących się, co się działo przed stworzeniem świata (stworzeniem - bo Augustyn odwołuje się do Biblii a nie do Hezjoda): nie było żadnego "przedtem", żadnego "wtedy", albowiem czas powstał razem ze światem.

--
Zygmunt Kubiak, Mitologia Greków i Rzymian, Świat Książki, 1999, s. 37
Użytkownik: Syxtus 28.09.2009 09:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszło mi go głowy, żeb... | JoShiMa
"A próby połapania się w koligacjach w sytuacji, kiedy jedna postać jest jednocześnie babką i prababką własnego dziecka, doprowadzają mnie prawie do obłędu."

Więcej wiary! Nie pokona Czytelniczki coś, co z łatwością przychodzi milionom gospodyń domowych na całym świecie (vide: tu powinno paść odwołanie do konkretnych odcinków "Mody na sukces", niestety wiedzy nie starcza) ;)

A poważnie - życzę wytrwałości, mnie Kubiak raz już pokonał, ale mam szczery zamiar jeszcze do niego wrócić.
Użytkownik: JoShiMa 28.09.2009 13:13 napisał(a):
Odpowiedź na: "A próby połapania się w ... | Syxtus
Zaczynam dochodzić do wniosku, że straciłam tyle lat unikając oglądania seriali, zamiast się na nich szkolić i przygotowywać do trudnych lektur. ;)

A tak poważnie, to dziękuję za słowa otuchy i życzę udanego powrotu :)

Użytkownik: JoannazKociewia 30.09.2009 21:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaczynam dochodzić do wni... | JoShiMa
Życzę powodzenia w czytaniu "Mitologii..." Kubiaka. Uważam, że naprawdę warto. Już w podstawówce lubiłam "Mitologię" Parandowskiego, a książka Kubiaka pokazała mi inne wersje i źródła poznanych dzięki niemu mitów. Kiedyś przeglądałam "Mity greckie" Gravesa. Nie zaznajomiłam się dobrze z tą książką, ale wydało mi się, że tam to dopiero była mnogość wersji mitów i ich drobiazgowa analiza! Czytałam właściwie tylko ten rozdział o wojnie trojańskiej i pamiętam swoje wrażenie, że Parandowski i Kubiak wybrali chyba tylko te najpopularniejsze, najbardziej rozpowszechnione wersje. Chciałabym kiedyś tego Gravesa przeczytać, ale na razie przeraża mnie, jak długo zmagałabym się z tym potężnym tomiskiem. Pewnie byłoby mi głupio przetrzymywać biblioteczną książkę kilka miesięcy.
Użytkownik: JoShiMa 01.10.2009 23:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Życzę powodzenia w czytan... | JoannazKociewia
No tak. Świadomość, że mogło być jeszcze gorzej, dodaje trochę otuchy. Tym bardziej, że powoli wprawdzie, ale przedzieram się przez ten gąszcz. Swoją drogą, to Kubiak faktycznie tylko takie dygresje robi, jakby zachęcając do dalszych samodzielnych studiów.
Użytkownik: JoShiMa 28.09.2009 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszło mi go głowy, żeb... | JoShiMa
Zadziwiające, że Kubiak zwraca uwagę na to samo na co autor innej czytanej przez mnie książki, mianowicie na zgubne skutki interakcji bogów i śmiertelników.

"I w tej chwili, jak to nieraz się dzieje, gdy bogowie chcą okazać łaskę śmiertelnym groźną dla nich niestety, kazał synowi wyrazić jedno dowolne życzenie. Przysiągł, że je spełni. Faeton poprosił: niech jednego dnia on pojedzie przez niebo ojcowskim rydwanem"*

Chyba nie trzeba nikomu przypominać jak tragiczne się to skończyło.

--
* Zygmunt Kubiak, Mitologia Greków i Rzymian, Świat Książki, 1999, s. 46
Użytkownik: JoShiMa 02.10.2009 00:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyszło mi go głowy, żeb... | JoShiMa
Jak to trzeba uważać o co się bogów prosi.

"Jutrzenka, kiedy się zakochała w pięknym księciu trojańskim, poszła do gromadzącego chmury Zeusa, prosić, żeby Titonosa nie tknęła śmierć, żeby żył wiecznie. Zeus skinął głową i wypełnił owo pragnienie zawarte w modlitwie. Lecz królewska Eos była nazbyt prostoduszna. Nie pomyślała o poproszeniu dla ukochanego o młodość, o to, żeby go nigdy nie przygniotła starość."

Szkoda, że konsekwencję znów poniósł nie ten co zawinił.

--
Zygmunt Kubiak, Mitologia Greków i Rzymian, Świat Książki, 1999, s. 49
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: