Dodany: 29.04.2015 09:24|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

Nagroda Literacka WarszawyAndrzej Stasiuk, Urszula Kozioł, Anna Piwkowska oraz duet Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek to laureaci 8. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.  Nagrodę w najważniejszej kategorii, „Warszawski Twórca”, przyznano pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Ten jednak odmówił przyjęcia wyróżnienia i zostanie ona przeznaczona na stypendia dla młodych literatów.

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Andrzej Makowiecki, powiedział podczas gali: „Jury zdecydowało, że w tym roku tytuł Warszawskiego Twórcy i 100 tys. zł. przypadnie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Pisarz, zawiadomiony o tym przeze mnie, oświadczył, że odmawia przyjęcia tej nagrody i dodał, że pragnie się powstrzymać od wyjaśniania tej odmowy. Jury deklaruje pełne poszanowanie deklaracji pisarza i nie zamierza komentować tej sytuacji. Suma nagrody zostanie przeznaczona na stypendia dla młodych literatów”.

Podczas gali poznaliśmy także laureatów w innych kategoriach. W tegorocznej edycji nagrodzono:

W kategorii „Literatura piękna – proza”: „Wschód” Andrzej Stasiuk (Wydawnictwo Czarne).

W kategorii „Literatura piękna – poezja”: „Klangor” Urszula Kozioł (Wydawnictwo Literackie).

W kategorii „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje”: „Franciszka” Anna Piwowska, ilustracje – Emilia Bojańczyk (Fundacja Zeszytów Literackich).

W kategorii „Edycja warszawska”: „Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków” Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek (Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego).

Nagroda jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś (przed II wojną światową)  Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono też twórców tak wybitnych jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933),  Pola Gojawiczyńska (1935),  Maria Kuncewiczowa (1937).

Tu pisaliśmy o nominacjach do nagrody

Użytkownik: ketyow 29.04.2015 09:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Andrzej Stasiuk, Urszul... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jesteśmy chyba jedynym serwisem, który nie pisze głośno jaki był powód odmowy przyjęcia nagrody. Więc ja to napiszę w słowach, które powiedział TV Republice:

"Ta nagroda jest przyznawana przez miasto, którym rządzi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z tego powodu nie mogłem jej przyjąć - wyjaśniał. - Wypisuję się z tego państwa, to nie jest moje państwo, nie chcę mieć z nim nic wspólnego. Nadal są dwie Polski, bardzo chciałbym dożyć tej Polski, która nam się marzy - tłumaczył dziennikarce Joannie Lichockiej."

Powody dał jasne, chodziło mu o to, żeby potrząsnąć także kręgami literackimi, wiem że Biblionetka jest apolityczna, ale nie powinniśmy mimo wszystko udawać, że takie zajście nie miało miejsca, skoro jemu chyba właśnie na tym zależało, żeby jego stanowisko nagłośnić. Niewielu ludzi ma tyle honoru, żeby odmówić takim pieniądzom dla własnego spokoju sumienia. A już na pewno nie politycy, których twórca jak widać ma dość.

Źródło (pierwsze lepsze)

Użytkownik: Kuba Grom 29.04.2015 11:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Jesteśmy chyba jedynym se... | ketyow
Czy to nie jest aby już któraś odmowa Rymkiewicza? Mam wrażenie że dwa-trzy lata temu było coś podobnego.
Użytkownik: Szeba 29.04.2015 11:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jesteśmy chyba jedynym se... | ketyow
Oficjalnie powiem tak, ale odpowiedniej telewizji TAK.
Można było napisać, ale chyba każdy w miarę zorientowany i tak domyślał się o co chodzi? Emigrantem wewnętrznym Autor raczej nie jest, niezależnie od tego, jak to wyraża, bo poglądy ma zdecydowane i się z tym nigdy nie krył.
Użytkownik: D.Generat 29.04.2015 11:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Jesteśmy chyba jedynym se... | ketyow
A mnie się podoba, że Biblionetka nie babrze się w politycznym g... Pisarz nie chce przyjąć nagrody? Jego sprawa. Powody są polityczne? Także jego sprawa. Czy ja chcę czytać o nienawiści przepełniającej politycznych graczy i ich popleczników? Zdecydowanie nie.

Dlatego cieszę się, że Biblionetka jako "chyba jedyny serwis" skoncentrowała się na tym co ważne dla miłośników literatury, a nie polityki. I niech tak zostanie. My zawsze możemy politykować (na szczęście nie musimy) w komentarzach, na forum albo w "czytatkach" :)
Użytkownik: Monika.W 29.04.2015 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie się podoba, że Bib... | D.Generat
To może Biblionetka powinna także ograniczyć się i nie podawać zdania: "Pisarz, zawiadomiony o tym przeze mnie, oświadczył, że odmawia przyjęcia tej nagrody i dodał, że pragnie się powstrzymać od wyjaśniania tej odmowy.""
Bo wcale nie wiadomo, jak było i jak jest. Skoro wszyscy wiedzą, to po co pisać, że nie wiadomo? Wcale nie musimy cytować całości wypowiedzi, zwłaszcza w zakresie, który już jest subiektywnym komentarzem, wobec braku możliwości sprawdzenia, co Rymkiewicz powiedział jury.
Użytkownik: ketyow 29.04.2015 12:19 napisał(a):
Odpowiedź na: To może Biblionetka powin... | Monika.W
Otóż to. News po prostu sugeruje, że nie wiadomo dlaczego autor odmówił, wprowadzając czytelnika w błąd. Jakby zakończono na "odmówił przyjęcia" to bym się nie czepiał.

Oczywiście, jestem pełen zrozumienia dla osoby, która wprowadzała tę wiadomość, że nie chciała mieszać się w wypowiedzi polityczne, bo to grząski grunt. Ale też nie do końca odpowiada mi obecna forma. Dlatego odwaliłem tę brudną robotę :-)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 29.04.2015 13:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Otóż to. News po prostu s... | ketyow
I po to są komentarze. Nie wnikamy w przyczyny polityczne, ale nie zabraniamy (a nawet namawiamy) do dyskusji na ich temat.