Dodany: 2015-04-29 00:54|Autor: Rbit

Lektury kwietnia 2015


23. Czarne (Kańtoch Anna) (4,5)
Coś jakby połączenie nastroju z filmu "Wyspa tajemnic" (z DiCaprio, na podstawie Wyspa skazańców (Lehane Dennis)) ze scenerią z "Nad Niemnem". Do tego ładny język, czegóż chcieć więcej?

24. Bracia Sisters (deWitt Patrick) (4,0)
Miał być śmieszny pastisz westernu, wyszedł humanistyczny moralitet. Niezłe.

25. Tam, gdzie żyją dzikie stwory (Sendak Maurice) (5,0)
Klasyczna książka obrazkowa dla dzieci. Świetna. "Niech się zaczną dzikie harce!" :)

26. Kopista Bartleby: Historia z Wall Street (Melville Herman) (5,0)
Nowe tłumaczenie wieloznacznego, niepokojącego, poruszającego opowiadania. Dodano dwa nieco przeintelektualizowane eseje inspirowane utworem, ale tekst broni się sam. Bartlelby ze swoim "wolałbym nie" (I would prefer not to) zostanie już ze mną na zawsze. Książka miesiąca.

27. Część i całość: Rozmowy o fizyce atomu (Heisenberg Werner) (4,0)
Autobiografia intelektualna. Poprzez wspomnienia dialogów z elitą ówczesnych naukowców (m.in. Bohr, Einstein, Dirac, Planck) autor wprowadza nas w świat nauki (nie tylko fizyki, ale głównie filozofii poszukiwań naukowych) oraz przedstawia trudne relacje pomiędzy nauką, a polityką (Heisenberg prowadził, jak sam twierdzi sabotując, nazistowski program badań nad bombą atomową).

28. Dziennik (Maritain Raïssa) (4,0)
Sam nie wiem, czego się spodziewałem. Dzienniki XX-wiecznej mistyczki, żony słynnego filozofa. Byłem ciekaw, jak mistycyzm prawie współczesny wygląda w wykonaniu intelektualistki. Rzecz momentami trudna, innym razem niezwykle interesująca. Uderzają momenty zwątpień i nasilenia się chorób (m.in. depresji).

29. Wieś (Bunin Iwan) (4,0)
Zainspirowany audycją radiową o nowej książce Renaty Lis dotyczącej Bunina zdecydowałem się sięgnąć po jakiś utwór tego zapomnianego noblisty. Ten z pozoru wydawał się nieciekawy, ale ma jednak w sobie "to coś". Przedrewolucyjna rosyjska wieś, grzęznąca w marazmie, gdzie nic się nie udaje, jest zwiastunem nadchodzących krwawych zmian.

30. Antyszachy (Korcznoj Wiktor) (4,5)
Recenzja: Szachista kontra Wielki Brat

31. Sto dni bez słońca (Szostak Wit (pseud.)) (4,5)
Niby satyryczna błahostka, a jednak ma drugie, trzecie i kolejne dno. Od braku empatii spowodowanej zamknięciem w schematach myślowych, do intelektualnego donkiszotyzmu.

32. Skąd się biorą wilki? (Beszczyńska Zofia) (3,5)
Zależy jak patrzeć, można zobaczyć zachętę do nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni, można dziwne, psychodeliczne klimaty. Dla koneserów tego typu książek dla młodszych czytelników.

33. Poznam sympatycznego Boga: Moje flirty z istotami wyższymi (Weiner Eric) (4,5)
Humor opisu niezbyt mi odpowiadał, ale poszukiwania religijne żydowskiego ateisty - dezorientacjonisty w ostatecznym rozrachunku okazały się być bardzo ciekawe. Na dodatek książka, mimo, że w gruncie rzeczy ateistyczna, uczy szacunku wobec innych ludzi i ich wierzeń, jakiekolwiek by one nie były. To takie lektury powinny poznawać dzieci wychowywane przez ateistów, a nie ziejące nienawiścią gnioty typu Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło (Schmidt-Salomon Michael, Nyncke Helge)

34. W kleszczach lęku (James Henry) (4,0)
Lektura wywołująca zarówno zarówno frustracje, jak i fascynacje. Frustruje staromodny styl i banalna na pierwszy rzut oka wiktoriańsko-gotycka opowieść grozy. Fascynuje głęboko ukryte pod płaszczykiem purytańsko pruderyjnego wychowania napięcie seksualne, niedopowiedzenia w tle (śmierć z powodu nieudanego zabiegu usunięcia ciąży; a nawet domniemane pedofilia). Jak na opowieść sprzed ponad 100 lat nieźle. Warto obejrzeć ekranizację ("The Innocents") z dialogami pisanymi przez samego Capote Truman (właśc. Streckfus Persons Truman)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 379
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: