Dodany: 26.04.2015 18:58|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Anthony Doerr laureatem Nagrody Pulitzera


DoerrAnthony Doerr został laureatem Nagrody Pulitzera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w USA. Przyniosła mu ją powieść „All the Light We Cannot See" („Światło, którego nie widać"), opowiadająca o miłości niewidomej Francuzki i niemieckiego żołnierza podczas II wojny światowej. W Polsce książka ukaże się 23 września.

"Światło, którego nie widać" to druga powieść autora, który publikuje rzadko, ale skutecznie. Już za debiutancki zbiór opowiadań „The Shell Collector" (2002) otrzymał m.in. Barnes & Noble Discover Prize i nagrodę Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Sukces odniosła także pierwsza powieść „About Grace" (2004) i kolejny zbiór „Memory Wall" (2011).

Prawdziwy rozgłos w Stanach dała mu jednak dopiero ubiegłoroczna powieść „All the Light We Cannot See". To sprzedażowy fenomen - książka jest na szczycie listy bestsellerów „New York Timesa" od 30 tygodni, w ostatnim notowaniu na piątym miejscu (Bestsellery tygodnia „New York Timesa” - beletrystyka). Portal Goodreads uznał ją za najlepszą książkę 2014 roku w kategorii „Historical Fiction”. Książka znalazła się także wśród nominowanych do National Book Award. Tu możemy się pochwalić, że namawialiśmy do przeczytania tej powieści na wiele tygodni przed przyznaniem nagrody (np tu: Co się czyta w USA? Bestsellery New York Timesa).

„Światło, którego nie widać", bo tak brzmi polski tytuł, ukaże się w Polsce we wrześniu nakładem Czarnej Owcy. Tak zapowiada ją wydawca:

„Marie-Laure mieszka w Paryżu tuż przy Muzeum Historii Naturalnej, w którym pracuje jej ojciec. Kiedy dziewczynka kończy 6 lat traci wzrok, tata buduje dla niej wierną makietę miasta, by mogła się swobodnie poruszać w sąsiedztwie i zawsze znaleźć bezpieczną drogę do domu. W wieku 12 lat Marie-Laure wraz z ojcem uciekają z okupowanego przez nazistów Paryża do Saint-Malo, i zamieszkują w domu nad brzegiem morza.
Werner Pfennig, wychowanek domu dziecka dorasta z młodszą siostrą w Zagłębiu Ruhry. Podczas jednej z zabaw znajduje radio, wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Dzięki swoim umiejętnościom zostaje wcielony do Wehrmachtu, gdzie służy w elitarnej grupie żołnierzy zajmującej się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Po powrocie z frontu wschodniego trafia do Saint-Malo w Bretanii, gdzie w sierpniu 1944 roku, podczas oblężenia miasta przez wojska amerykańskie, spotyka przypadkowo Marie-Laure i ratuje jej życie…

Tak zaczyna się poruszająca opowieść o zakazanej miłości tych dwojga ludzi”.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest od 1917 r. za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, w literaturze i muzyce. Laureaci 20 kategorii otrzymują dyplom i 10 tys. dol., a laureat w kategorii służba publiczna – złoty medal.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: