Dodany: 21.04.2015 23:28|Autor:

W ostatnim czasie duże zainteresowanie zaczął wzbudzać nastrój, czyli stan o tak małej intensywności, że czasem umyka naszej uwadze. Nie ma on bezpośredniego wpływu na zachowania człowieka, nie stanowi impulsu do działania, nie wybija się na plan pierwszy w naszej świadomości, ale decyduje o tym, jak postrzegamy nasze otoczenie. Nastrój zabarwia wszystkie nasze myśli i dlatego jest w nich cały czas obecny. Dość szczególne miejsce wśród różnych jego rodzajów zajmuje smutek. Właściwie zawsze w myśleniu potocznym był uznawany za uciążliwy i całkowicie niepotrzebny. Książka ujmuje smutek w kontekście najpopularniejszych modeli nastroju i pokazuje, że w wielu sytuacjach jest on o wiele bardziej użyteczny niż nastroje przyjemne. Zawsze pozostaje odczuciem uciążliwym, a czasem nawet bolesnym, ale może przynosić korzyści w postaci usprawnienia niektórych procesów poznawczych czy uodpornienia na błędy postrzegania i ewaluacji.

Książka jest adresowana do studentów i badaczy zainteresowanych zależnościami między nastrojem i przetwarzaniem informacji oraz możliwościami, jakie dają w tej dziedzinie narzędzia psychofizjologiczne.

Andrzej Rynkiewicz – pracuje w Laboratorium Psychofizjologii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół procesów afektywnych, głównie nastrojów, i ich wpływu na rozumowanie, percepcję i motywację. W swoich badaniach szeroko wykorzystuje metody psychofizjologiczne. Jest specjalistą w zakresie eksperymentalnego zastosowania parametrów pracy serca do analizy zjawisk psychicznych.

[Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2014]