Dodany: 20.04.2015 18:59|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poezja do słuchania i oglądania

Festiwal MiłoszaCzwarta edycja Festiwalu Miłosza to nie tylko doświadczenie poetyckie, ale również bogaty program muzyczny i filmowy. Jak wypadną wybitni poeci – Miron Białoszewski i Jurij Andruchowycz – w zetknięciu z muzykami sceny alternatywnej? Czy zaintryguje nas filmowe wspomnienie o Kornelu Filipowiczu? I co nam przekażą poeci z Litwy i Białorusi?

Wszystko zaczęło się od dźwięku. Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. […] Zawsze uważałem poezję za coś do czytania na głos – tak swoją aktywność twórczą komentował Białoszewski, rozpoczynając rejestrowanie swoich utworów w kwietniu 1965 r. Nagrania poety z lat 60. nie były dotychczas znane szerokiej publiczności. Muzyczny projekt „Białoszewski do słuchu” wykorzystuje oryginalne nagrania poety oraz prezentuje inspirowane nimi słuchowiska stworzone przez przez młodych przedstawicieli muzyki alternatywnej: Patryka Zakrockiego,  Marcina Staniszewskiego, Asi Minę i Mikrokolektyw. To szczególne przedsięwzięcie literacko-muzyczne jest próbą przypomnienia mało znanych nagrań pozostawionych przez autora „Obrotów rzeczy”. Na pierwszą część koncertu w wykonaniu Asi Miny i Marcina Staniszewskiego można się wybrać do klubu Re (ul. Św. Krzyża 4) 14 maja o 21.30. Druga, z udziałem Patryka Zakrockiego i Mikrokolektywu, odbędzie się dwa dni później o tej samej porze i w tym samym miejscu.

Kolejnych silnych emocji dostarczy ukraiński poeta i powieściopisarz Jurij Andruchowycz wraz z wrocławskim zespołem Karbido. Wspólnie stworzyli literacko-muzyczną trylogię: „Samogon”, „Cynamon” i „Absynt”. Festiwalowej publiczności zaprezentują nowy program pt. „Atlas Estremo”, oparty na „Leksykonie Miast Intymnych” Andruchowycza i silnie inspirowany aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. Nawiązujące do awangardy, punku czy jazzu kompozycje kreślą intrygującą mapę pełną lęków, napięć, wyobrażeń i stereotypów. Koncert – 17 maja o godzinie 20.00 w Klubie Re – będzie mocnym zamknięciem czterodniowego Festiwalu Poezji.

Na kinomanów czeka projekcja filmu o Kornelu Filipowiczu, na którą zaprasza Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Miasto Literatury.  W tym roku mija 25. rocznica śmierci tego wybitnego prozaika, nowelisty, poety, scenarzysty i ważnej postaci życia literackiego i kulturalnego Krakowa. Wybitni pisarze i intelektualiści oraz jego przyjaciele, m.in. Jan Józef Szczepański, Wisława Szymborska, Jerzy Turowicz, Ewa Lipska i Jan Błoński wspominają nie tylko Filipowicza-pisarza, ale także Filipowicza-przyjaciela. Projekcję filmu poprzedzi spotkanie poświęcone Filipowiczowi, które poprowadzą prof. Teresa Walas oraz Bronisław Maj. Pokaz filmu i dyskusja – 17 maja o 13.30 w Kinie pod Baranami.

Festiwal Miłosza kontynuuje tradycję Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, organizowanych pod patronatem Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Dlatego wśród gości tegorocznej edycji pojawią się twórcy pochodzący zza wschodniej granicy: litewski poeta Kornelijus Platelis i dwoje gości pochodzących z Białorusi – Valzhyna Mort i Alesia Razanaŭ.