Dodany: 18.04.2015 13:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czy Putin boi się Toma Hardy’ego?

SystemKilka dni przed premierą amerykańskiego thrillera "System", Rosyjskie Ministerstwo Kultury zakazało jego wyświetlania.  Akcja filmu, opartego na powieści Toma Roba Smitha, rozgrywa się w stalinowskiej Rosji i jasno przedstawia relia ówczesnego, totalitarnego systemu. Zbyt dużo prawdy o przeszłości okazało się pigułką nie do przełknięcia. Po przedpremierowym pokazie dla urzędników i rządowych ekspertów film uznano za „niedopuszczalny i szkodliwy” dla wizerunku Rosji. W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że treść filmu „przeinacza fakty historyczne” i w sposób niewłaściwy pokazuje wydarzenia dotyczące historii ZSRR, a także fałszywie przedstawia „wizerunek i charakter obywateli radzieckich tamtych czasów". Z tego powodu Ministerstwo Kultury uznało, że niedopuszczalne jest granie filmu w przeddzień obchodów związanych z 70. rocznicą zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami i wstrzymało premierę.

SYSTEM (oryginalny tytuł: "Child 44") to opowieść o losach agenta służb bezpieczeństwa, który wbrew zakazom władz sowieckich, próbuje wytropić zabójcę kilkudziesięciu dzieci. Zarówno powieść, jak i film, została zainspirowana historią seryjnego mordercy Andrieja Czikatiły, znanego jako „Rzeźnik z Rostowa”.

Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin już 24 kwietnia. Za to w księgarniach można już dostać wznowienie książki (pierwotnie wydanej w naszym kraju pod tytułem Ofiara 44), na której oparty jest ten obraz.