Dodany: 18.04.2015 07:59|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Magdalena Parys laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej.

M. ParysMagdalena Parys, gdańszczanka mieszkająca w Berlinie, znalazła się wśród 12 laureatów tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody Literackiej. Ich nazwiska ogłoszono we wtorek podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Książki w Londynie. Laureaci odbiorą nagrody podczas uroczystości, która odbędzie się 23 czerwca w Brukseli.

Nagroda przyznawana jest od 2008 roku. Jak informują organizatorzy, „celem nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów”. Wydawcy nagrodzonych autorów mogą ubiegać się o dotacje unijne, a tytuły wyróżnione tą nagrodą są z reguły tłumaczone na trzy, cztery języki. Ponadto każdy z laureatów dostaje po pięć tysięcy euro.

Magdalena Parys urodziła się w Gdańsku w 1971 roku, ale od 1984 mieszka w Berlinie Zachodnim, dokąd wyemigrowała jej matka. Studiowała filologię polską i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldta. Wydała dwie powieści: "Tunel" (2011) i" Magik" (2014). Obie poświęcone tematyce niemieckiej. Komisja Europejska teraz doceniła jej drugą powieść, w której opisuje "bułgarski ślad" w zbrodniczej działalności Stasi, ale przede wszystkim opowiada o Polakach w Berlinie. - Jestem w szoku i muszę się szczypać, czy to prawda. Ta nagroda otwiera drogi do Francji, Niemiec i Anglii - powiedziała Radiu Gdańsk Magdalena Parys.

Autorka, mieszkająca na stałe w Niemczech będzie uczestniczyła w promocjach organizowanych w Brukseli oraz na Targach Książki we Frankfurcie. Odwiedzi też Polskę podczas Warszawskich Targów Książki i BigBook Festivalu.

Źródło: www.radiogdansk.pl
Zdjęcie: Wikimedia Commons, „Magdalena Parys”; autor: Artur Andrzej