Dodany: 23.09.2009 14:57|Autor: Maadź

Książka: Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao
Díaz Junot

Dominikańskie fuku

W życiu nie przeczytałam żadnej sagi rodzinnej od początku do końca. Skomplikowane zażyłości i układy pomiędzy członkami rodziny, przedstawione w długich, ciągnących się w nieskończoność powieściach, rzadko można łatwo przełknąć. Przewracając ostatnią kartkę powieści dominikańskiego autora uświadomiłam sobie, że właśnie to zrobiłam. Właśnie to przeżyłam. Właśnie dałam się wciągnąć w słodko - gorzką opowieść o losach rodziny.

Oscar Wao jest Dominikańczykiem odbiegającym od wzorcowego wizerunku jego rodaków. Marzy o byciu superbohaterem, zagłębiając się wraz ze swoimi ponadwymiarowymi gabarytami w powieści fantasy, gry RPG i zakochując się w każdej napotkanej dziewczynie. Akcja, choć toczy się wokół tytułowego Oscara, ukazuje życie z fukú na karku – wyjątkowo uciążliwą klątwą, która wisi nad całą rodziną. I tak poznajemy losy jego matki, dziadka, babki i siostry, w wielu sytuacjach, z perspektywy Yuniora – zakochanego w rodzinie Oscara młodego mężczyzny. Poznając kolejne historie z życia tego rodu, widzimy nieporadnego nastolatka, który nagle postanawia użyć swojej głęboko ukrytej, heroicznej odwagi.

Cała powieść przepełniona jest mieszanką slangu ulicznego New Jersey, hiszpańskich przypisów i licznych tłumaczeń dotyczących polityki i powieści fantasy. Diaz jest mistrzem nowoczesnego sposobu narracji, łączącego slang z poetyką, zachowując przy tym jedynie nieliczne zasady ‘zwyczajnego powieściopisarstwa’. Bardzo przemyślana i przekorna – Dominikana przedstawiona przez Diaza jest zupełnie niepodobnym krajem do tego, który przedstawiany jest w folderach zachęcających na spędzenie wakacji z rodziną w ciepłym klimacie. I w tym krajobrazie pojawia się historia o sile, wytrwałości, życiu z wielką polityką w tle, pełna czarnego humoru. Życie na przekór przeznaczeniu. Ale czy na pewno?

Junot Diaz został okrzyknięty jednym z najbardziej oryginalnych i zniewalających głosów współczesnej literatury. Jego przewrotna saga rodzinna, wpisana w realia satyry życia politycznego Republiki Dominikańskiej bez wątpienia intryguje, uwodzi i skłania do myślenia jak rzadko która pozycja wśród fali nowej twórczości.