Dodany: 30.03.2015 18:58|Autor: brezzco

Ogólne> Matury

Literatura dla dzieci i młodzieży, wpływ na kształtowanie postaw młodych ludzi.

Witam.

Jestem tu nowy, więc chciałbym serdecznie wszystkich powitać.
Krótko słowem wstępu: zapomniałem o napisaniu bibliografii przez moją chorobę, obudziłem się "z ręką w nocniku". Dzisiejszej nocy próbowałem wypisać jakieś pozycje, lecz na niewiele to się zdało. Może wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że termin jej oddania jest.. JUTRO.

Efektem moich prac jest jedynie literatura podmiotu, jednakże mam wątpliwości co do prawidłowego wyboru.

Temat: Literatura dla dzieci i młodzieży i jej wpływ na kształtowanie postaw młodych ludzi. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych utworów.

1. Lewis C. S.: Opowieści z Narni, przeł. A. Polkowski, wyd. 1, t. 1 i 2, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1991. ISBN 83-211-1463-6.
2. Rowling Joanne Kathleen: Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Wyd. popr.. Poznań: Media Rodzina, 1997. ISBN 83-7278-011-0
3. Żeromski Stefan: Syzyfowe prace, Kraków : Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006. ISBN 83-7389-936-7

Tezę w konspekcie chcę postawić najprostszą, tj: "Literatura ma wpływ na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży" - jest to oczywiście wersja robocza do tzw. przebudowania, po którym główny motyw przedstawiony w tezie się nie zmieni.

Bardzo, ale to bardzo proszę Was o pomoc w dobraniu literatury przedmiotu oraz ewentualne podpowiedzi dotyczące zmiany aktualnej bibliografii podmiotu.

Liczę na Waszą pomoc i wyrozumiałość.
Użytkownik: brezzco 30.03.2015 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Jestem tu nowy,... | brezzco
Czy nikt nie jest w stanie mi pomóc?
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 30.03.2015 22:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy nikt nie jest w stani... | brezzco
Na Twoim miejscu wzięłabym pod uwagę baśnie w odniesieniu do literatury dziecięcej, a i literatury na ten temat (dlaczego baśnie mają ogromny wpływ na dzieci) znajdziesz wiele.
Użytkownik: brezzco 30.03.2015 20:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Jestem tu nowy,... | brezzco
Zmieniłem literaturę podmiotu, wygląda ona następująco:

1. Autor nieznany: Pieśń o Rolandzie przeł. Tadeusz Żeleński (Boy), Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy 1994. ISBN 83-06-02390-0
2. Bolesław Prus: Lalka, Kraków, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006, ISBN 83-7389-927-8
3. Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz: czyli ostatni zajazd na Litwie, Kraków, Zielona Sowa, 2005, ISBN 83-7389-574-4
4. Żeromski Stefan: Syzyfowe prace, Kraków : Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006. ISBN 83-7389-936-7
Użytkownik: karolina_helena 30.03.2015 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmieniłem literaturę podm... | brezzco
Nie znam się za bardzo na wymaganiach maturalnych, ale zakładam, że prezentacja o literaturze dla dzieci i młodzieży powinna się opierać na literaturze dla dzieci i młodzieży. Jeśli moje założenie jest słuszne, to pierwszy zestaw książek jest zdecydowanie lepszy. "Lalkę" czy "Pana Tadeusza" trudno zaliczyć do literatury młodzieżowej, natomiast "Opowieści z Narni" czy "Harry'ego Pottera" jak najbardziej!
Użytkownik: brezzco 30.03.2015 21:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie znam się za bardzo na... | karolina_helena
Zmieniłem to specjalnie, żeby ktoś w końcu zwrócił uwagę na mój temat..
Użytkownik: karolina_helena 30.03.2015 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmieniłem literaturę podm... | brezzco
Właściwie to "Syzyfowe prace", chociaż omawiane w szkole bardzo wcześnie (w każdym razie ja je czytałam w podstawówce), to też nie jest literatura młodzieżowa, ani tym bardziej dla dzieci. Może "Kubuś Puchatek" byłby lepszy? Albo któraś z książek o Panu Samochodziku?

I zastanów się, co dokładnie chcesz twierdzić. Wydaje mi się, że nie wystarczy powiedzieć, że "literatura ma wpływ", warto by było chociaż uściślić czy to "doby wpływ", czyli czy kształtuje wartościowe postawy itd, czy może raczej jest to "zły wpływ" (trudno jest mi sobie wyobrazić, w jaki sposób można by takiej tezy bronić, ale może przy odpowiednio przewrotnym wyborze lektur by i to się udało). A może bywa różnie?

Co do literatury przedmiotu, przeszukaj biblionetkowy katalog. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę np. "Harry Potter", to znajdziesz nie tylko powieści Rowling, ale również prace na temat tych powieści. Ta na przykład może być pomocna:
Harry i czary-mary czyli O wartościach edukacyjnych w cyklu powieści "Harry Potter" J.K. Rowling (Kowalewska-Gawełda Dagmara)
Użytkownik: brezzco 30.03.2015 22:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Właściwie to "Syzyfowe pr... | karolina_helena
Dziękuję! Faktycznie zastanawiałem się nad pozycją "Syzyfowe prace", i ją wyrzuciłem. Na podstawie pierwszej prawdziwej wersji udało mi się spisać bibliografię podmiotu, która jest wersją ostateczną:

1. Kamiński, Aleksander: Kamienie na szaniec, Warszawa: Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA, 2000. ISBN 83-10-10699-8
2. Rowling Joanne Kathleen, Harry Potter i Kamień Filozoficzny Wyd. popr. Poznań: Media Rodzina, 1997. ISBN 83-7278-011-0
3. Andersen, Hans Christian: Brzydkie kaczątko, Wydawnictwo WILGA, 2005. ISBN 83-7156-959-9
4. Grimm, Wilhelm: Jaś i Małgosia, Wydawnictwo Arti, 2014. ISBN 978-83-7740-325-9

Jakieś propozycje dotyczące literatury przedmiotu?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.03.2015 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmieniłem literaturę podm... | brezzco
Oj, nie, nie rób tego, literatura dla dzieci i młodzieży to nie to samo, co lektury szkolne! Bardzo dobrze wybrałeś.
Do "Harry'ego Pottera" np.:
Świat po Harrym Potterze (Śliwiński Jordan, Regiewicz Adam, < praca zbiorowa / wielu autorów >)
Do "Opowieści z Narnii":
Wyprawa w głąb szafy: Opowieści z Narnii i ich twórca (Downing David C. (ur. 1951))
A gdybyś np. zamienił "Opowieści z Narnii" na jakiś tom "Jeżycjady" Musierowicz - co nie byłoby pozbawione sensu, bo wtedy nie miałbyś dwóch książek zbliżonych gatunkowo, tylko każdą reprezentującą inny gatunek i mającą inną grupę docelową - to byś miał super literaturę przedmiotu:
Moja Musierowicz: O twórczości autorki "Jeżycjady" (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Jeżycjada a sprawa polska: O powieściach Małgorzaty Musierowicz (Szargot Maciej, Szargot Barbara)
Małgorzata Musierowicz i Borejkowie (Biedrzycki Krzysztof)
Użytkownik: brezzco 30.03.2015 22:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, nie, nie rób tego, li... | dot59Opiekun BiblioNETki
"Opowieści z Narnii" odrzuciłem, nie znam tej książki i nie zdążyłbym przygotować się do omówienia jej.

Tak wygląda literatura podmiotu (nieuporządkowana), postawiłem na dwie pozycje literatury młodzieżowej, i dwie dziecięcej:

Użytkownik: brezzco 30.03.2015 23:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Jestem tu nowy,... | brezzco
Czerwińska-Klemke Elżbieta: Edukacja w przedszkolu, Wyd. RAABE t.2, 2009. ISBN: 978-83-908428-1-3, s. 76-79
Kowalewska-Gawełda Dagmara: Harry i czary-mary czyli O wartościach edukacyjnych w cyklu powieści "Harry Potter" J.K. Rowling, 2005
Lipiński, Łukasz: Harry Potter propaguje czarną magię i satanizm? Bzdura, przede wszystkim uczy tolerancji - dowodzą badania psychologów, “Wyborcza.pl” [dostęp: 14.08.201]. Dostępny w internecie: http://wyborcza.pl/1,75400,16474858,Harry_Potter_p​ropaguje_czarna_magie_i_satanizm__Bzdura_.html
Linek, Ewa: Zrozum Świat, wyd. 1 rozsz., Wydawnictwo: IGO, 2013. ISBN: 978-83-937914-5-3, s.108-110. Dostępny w internecie: http://igo.org.pl/wp-content/uploads/2014/03/IGO_zrozum-swiat_rozszerzona.pdf
Polańczyk Danuta: “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, z.82. 2007. ISBN: 978-8386581-04-7

Czy taka literatura przedmiotu jest dobra i wystarczająca?
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.03.2015 16:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Czerwińska-Klemke Elżbiet... | brezzco
Mam pewne wątpliwości co do pozycji 4. Ponieważ jest link do książki, więc zajrzałam do niej i widzę, że owszem, jest tam partia tekstów z podtytułami "Jaś i Małgosia", ale związku z Jasiem i Małgosią z baśni one nie mają, poza imionami bohaterów.
Więc może raczej coś takiego Ci się przyda:
Aha, i jeśli klasyczne baśnie, zwłaszcza Grimmów, to aż się prosi o ujęcie w literaturze przedmiotu pozycji wręcz kanonicznej:
Cudowne i pożyteczne: O znaczeniach i wartościach baśni (Bettelheim Bruno) (co prawda z podejściem psychoanalitycznym nie każdy się zgadza, no i objętościowo jest to spora cegła, ale można wybrać tylko parę stron omawiających interesujące Cię pozycje)
I rzuć sobie jeszcze okiem na to, a nuż któraś z książek Cię zainteresuje i będziesz mógł ją dostać w bibliotece:
Użytkownik: Pani_Wu 07.04.2015 01:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Jestem tu nowy,... | brezzco
Jak potrzebował młody człowiek informacji już-teraz-natychmiast to wiedział gdzie pytać i domagać się. Ale "dziękuję" powiedzieć zapomniał.
Użytkownik: Pingwinek 18.12.2018 00:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak potrzebował młody czł... | Pani_Wu