Dodany: 27.03.2015 11:14|Autor: UzytkownikUsuniety08​252023075941

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Przewodnik po Krakowie

Witam,
Jakie przewodniki po Krakowie polecacie? Co warto zwiedzić, zobaczyć?
Użytkownik: tynulec 27.03.2015 11:35 napisał(a):
Witaj,

Co warto zobaczyć? To będzie Twój pierwszy raz w Krakowie czy już kolejny?

Jeśli kolejny, to zdecydowanie Podgórze: http://podgorze.pl/!
Użytkownik: UzytkownikUsuniety08​252023075941 27.03.2015 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj, Co warto zobacz... | tynulec
Mieszkam w Krakowie :) ale nie zwiedzałam jako tako.

Do tej pory udało mi się zobaczyć:
- dawno, dawno temu Wawel i Collegium Maius
- Muzeum Narodowe - gmach główny
- Sukiennice
- Kościół Mariacki, Franciszkanów, Dominikanów
- Błonia, Planty

Odpowiedź na: Witaj, Co warto zobacz... | tynulec
*Mieszkam od niedawna :)
Użytkownik: tynulec 27.03.2015 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, Jakie przewodniki... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Oj to Podgórze koniecznie, Salwator wraz z Kopcem Kościuszki, pięknie jest też na Woli Justowskiej, skąd już blisko na Kopiec Piłsudskiego. Ostatnio odkrywa się też Nową Hutę :). Jak już będzie zielono, to polecam Park Jordana tuż przy Błoniach no i może Bagry, które są maleńkimi Mazurami w lecie :) (tak można pożeglować). Warto wybrać się do Tyńca. Jest świetna droga rowerowa wzdłuż Wisły.
No i chyba Kazimierz, chociaż mnie niespecjalnie zachwyca, ale to już kwestia gustu ;). Warto samemu się przekonać.

I zapraszamy na spotkania biblioNETkowe, jakie organizujemy w Krakowie co jakiś czas!
Użytkownik: lutek01 27.03.2015 15:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, Jakie przewodniki... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Tak, jeżeli ktoś lubi rower, to Kraków ma wiele do zaoferowania, a Wisłostrada do Tyńca to jedna z moich ulubionych tras.
Ja w Krakowie bardzo lubię Salwator z uliczką św. Bronisławy i Kopiec Kościuszki. W ogóle cały Lasek Wolski jest bardzo urokliwy. Jedna z moich ulubionych tras spacerowych to z kopca Kościuszki na kopiec Piłsudskiego.
Jeśli chodzi o parki na przykład, to bardzo lubiłem Park Lotników k. AWF-u.
Bardzo malownicze są Bronowice w okolicach Rydlówki, np. ul. Tetmajera.
Użytkownik: nzuri 28.03.2015 23:42 napisał(a):
Kraków... (rozmarzyłam się).

Polecam Kraków na starych widokówkach (Jakubowski Krzysztof (ur. 1957))
Świetnie pisane, odnośniki (kreski) do zdjęć, można porównać, co było, a co jest.
Użytkownik: Tygrysica 16.04.2015 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, Jakie przewodniki... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Zależy co Cię interesuje, jaki okres historyczny, bardziej przyroda, czy zabytki.

W okolicach Rynku polecam jeszcze
- kościół św. Krzyża (przy teatrze Słowackiego, gotycki, wsparty na tylko jednej kolumnie, z dobrymi organami, warto wybrać się tam na koncert)
- sam teatr Słowackiego
- w właściwym sezonie ruchomą szopkę w kościele oo.Kapucynów na Loretańskiej
- muzeum Czartoryskich (jak już zakończą remont)
- jeśli znasz się trochę na sztuce i zmianach stylów w czasie, to warto pospacerować i poprzyglądać się kościołom, w centrum jest ich mnóstwo, nie wszystkie są barokowe ;)
- jeszcze muzeum archeologiczne (ma piękne ogrody)

Już dalej od Rynku, to rzeczywiście Salwator z kościołem Najświętszego Salwatora przy klasztorze panien Norbertanek nad Wisłą i dwoma małymi, urokliwymi kościółkami przy alei prowadzącej ku górze na kopiec Kościuszki - przy dobrej pogodzie piękna panorama Krakowa i gór. Z kopca Kościuszki warto wybrać się na spacer szlakiem dwóch kopców na kopiec Piłsudskiego w Lasku Wolskim.
W Lasku Wolskim warto też zobaczyć klasztor Kamedułów na Bielanach, ale zwiedzać można go wyłącznie w określone dni
Na Woli Justowskiej Willa Decjusza - tam trzeba wybrać się przy okazji jakiegoś wydarzenia, bo nie jest to muzeum, tylko centrum konferencyjne
W Bronowicach oczywiście Rydlówka
Cmentarz Rakowicki z grobami sławnych Polaków i grobowcami-kapliczkami
Na Zabłociu muzeum w Fabryce Schindlera
Stare Podgórze, z Rynkiem Podgórskim, kościołami i Parkiem Bednarskiego, a potem spacerem przez kładkę pod kopiec Krakusa i dalej tyłem za Cmentarzem Podgórskim na teren byłego obozu "Płaszów" (aktualnie teren zielony, ale można nagle przy ścieżce znaleźć żydowski grób)
Kazimierz -tak na spacer, ale też kościół św Katarzyny przy klasztorze Augustianów, kościół na Skałce z kryptą, gdzie są pochowani znani Polacy, Starą Synagogę (muzeum) i czynną synagogę przy ul.Miodowej
W Nowej Hucie:
- jeśli nie widziałaś samej zabudowy, to warto, dla celów poznawczych
inne:
- dworek Jana Matejki w Krzesławicach
- kościół przy klasztorze oo.Cystersów w Mogile i kościółek św Bartłomieja
- pozostałości starych wsi na terenie których wybudowano Nową Hutę, np Lubocza, z tyłu za kombinatem
Pierścień fortów poaustryjackich - jest wyznaczony szlak, większość fortów jest niestety w ruinie, więc tylko z zewnątrz można je oglądać

W okolicach Krakowa kilka standardowych miejsc na niedzielne wycieczki:
- zamek w Pieskowej skale (jak już zostanie otwarty po remoncie)
- dolinki podkrakowskie, zwłaszcza polecam Kobylańską
- drewniany kościół w Paczółtowicach
- gotycki kościół w Raciborowicach
- drewniany kościół w Więcławicach Starych
- zamek w Niepołomicach (i Puszcza Niepołomicka) - dobry kierunek na wycieczkę rowerową, można podjechać pociągiem do Staniątek, gdzie jest klasztor sióstr Bernardynek
- ruiny zamku Tenczyńskich w okolicy wsi Rudno, w Puszczy Dulowskiej - też dobry kierunek na wycieczkę rowerową, można podjechać pociągiem np do Krzeszowic
- zamek w Korzkwi (o ile pamiętam, to tylko z zewnątrz)

Tereny Zielone, których jeszcze nie wymieniałam:
- Łąki Nowohuckie (na południe od Placu Centralnego)
- zalew przy ulicy Bulwarowej
- wymienione już Bagry
- i główne kąpielisko letnie Krakowian - Kryspinów

Jeśli interesujesz się etnografią, to skansen wsi krakowskiej jest w Babicach, na zachód, w okolicach Chrzanowa, tam też jest zamek biskupów krakowskich, a właściwie jego ruiny
i warto wtedy zajrzeć do muzeum etnograficznego - ul.Krakowska

Z przewodników zawsze polecam książki Michała Rożka, nie tylko te wymienioną powyżej, z innych właściwie nie korzystałam.