Dodany: 26.03.2015 23:21|Autor:

Najlepsza książka katolicka 2014 roku wg wortalu granice.pl.

Uratował ich papież! Poznaj historie ludzi ocalonych przez ojca Jorge Mario Bergoglio.

"24 marca 1976 roku. W Argentynie władzę przejmuje armia. Rozpoczyna się siedem lat terroru. Wojsko porywa i morduje dziesiątki tysięcy osób: to dramat tzw. desaparecidos – tych, którzy »zniknęli«. W Buenos Aires jezuita Jorge Mario Bergoglio ratuje wszystkich, których może. Teraz ci, którzy zostali przez niego uratowani, wyznają, jak ojciec Jorge po cichu działał, by ich ocalić.

»Bergoglio ocalił wielu, więcej niż on sam jest w stanie sobie przypomnieć« – w czasie zbierania materiału wiele razy słyszałem takie słowa. Inni mówili: »Przykro mi, ale to ty musisz odkryć dalszy ciąg tej historii«. Podejrzana postawa, jak gdyby było coś do ukrycia. Czyżby zmowa milczenia, aby chronić tę sympatię, jaką dziś cieszy się papież Franciszek? Nikt, począwszy od wąskiego kręgu jego starych przyjaciół, dosłownie nikt nie chciał mi wskazać właściwego kierunku".

Znana włoska reżyserka Liliana Cavani nakręci film na podstawie książki.

Nello Scavo (ur. w 1972 w Katanii) reporter i dziennikarz śledczy "Avvenire". Zajmował się między innymi tematyką zorganizowanej przestępczości i globalnym terroryzmem. Autor reportaży z najbardziej "zapalnych" stron świata, takich jak południowo-wschodnia Azja, kraje byłego Związku Radzieckiego, Półwysep Bałkański, Ameryka Łacińska, Półwysep Somalijski. Laureat wielu nagród literackich i dziennikarskich.

"Zwyczajem głupich recenzentów jest streszczanie książki. Nie zamierzam Wam odbierać, drodzy przyszli czytelnicy, przyjemności z poznawania drugiego, niezwykłego i nieznanego dotychczas życia ks. Bergoglio. Ale to naprawdę lektura obowiązkowa. Jeżeli oczywiście chcecie wiedzieć, skąd się wziął, kim w głębi duszy był i jest Franciszek. Życie znowu przerosło fikcję".

Marek Zając, dziennikarz

"...nie możemy powiedzieć, że jest to książka biograficzna. To więcej niż fragment biografii Ojca Św. To ukazanie postawy człowieka, który z chwili najcięższej próby wyszedł bez plamy na swoim życiorysie".

źródło: prawy.pl

[Jedność, 2013]