Dodany: 23.03.2015 11:52|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Czytam, więc jestem” – ogólnopolska akcja czytelnicza skierowana do młodzieży

W dniu imienin ks. Józefa Tischnera Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” we współpracy ze Stowarzyszeniem SIEMACHA oraz Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera zainaugurowało nowy wspólny projekt: „Czytam, więc jestem!”

Celem akcji jest rozbudzenie zainteresowania wśród młodych ludzi twórczością współczesnych polskich filozofów i myślicieli, szczególnie zaś dorobkiem ks. prof. Józefa Tischnera. Projekt powstał w 15. rocznicę śmierci filozofa.

„Wciąż dbamy o to, żeby nie powstawały jego pomniki. Chcemy, żeby ten pomnik był budowany w sercach ludzi, w pamięci” – powiedziała KAI Jolanta Kogut ze Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”.

Celem przedsięwzięcia jest też promocja czytelnictwa. Jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej współautor projektu Wojciech Bonowicz, pisarz, członek rady programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera: Coraz częściej ludzie, również nauczyciele i uczniowie, mają problem z czytaniem, z interpretowaniem, rozumieniem tekstu, szczególnie filozoficznego. Ideą projektu jest, aby nauczyć się, jak "smakuje" myślenie.

Dodał także, że obecnie największym wyzwaniem jest porozumienie, dialog. Kiedy przychodzi do dyskusji, ludziom coraz trudniej jest sformułować argument – zwrócił uwagę Bonowicz.

Projekt realizowany będzie w trzech etapach, a udział w nim weźmie ok. 50 szkół, które noszą imię ks. Tischnera oraz tych, którym bliskie są idee autora "Historii filozofii po góralsku".

Pierwszym jest konkurs „Rozwiń myśl” (plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i literacki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych). Zadaniem uczestników jest rozwinięcie lub parafraza myśli ks. Tischnera zaczerpniętej z „Filozofii dramatu”: „Przestrzenią człowiekowi najbliższą jest dom. Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu. Człowiek zapytany, skąd przychodzi – wskazuje na dom. Dom jest gniazdem człowieka”.

Drugi etap to warsztaty literacko-filozoficzne dla uczniów i nauczycieli, które w maju odbędą się w Krakowie i w Łopusznej. Warsztaty będą prowadzone przez filozofów i polonistów a także przez animatorów ze Stowarzyszeniem SIEMACHA.

Trzecim etapem projektu otwartym dla publiczności będzie Festiwal literacki „Czytam, więc jestem”, który odbędzie się w Krakowie w dniach 20-21 czerwca. W programie przewidziano m.in. grę miejską, prezentacje filmowe, spotkania z pisarzami, debaty oksfordzkie, warsztaty filozoficzne dla przedszkolaków, koncerty.

Przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło oraz szczegółowe informacje: www.tischner.info.pl

Zdj. Iryna Yeroshko, lic. CC, Flickr.

Oprac. KJB