Dodany: 20.03.2015 15:59|Autor:

Książka: Dziewczyna z Kamienia
Cywińska Izabella
Notę wprowadził(a): parilicium

Porywająca opowieść o miłości, sztuce, zdradzie i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Autobiografia wybitnej reżyserki, twórczyni m.in. legendarnej "Bożej podszewki", jeszcze bardziej fascynująca niż serial. Dziewczynka z pałacu, ocalała z wojny, traci wraz z rodziną wszystko – nie może się nawet zbliżyć do Kamienia, jej rodzinnej posiadłości. Zaczyna życie od nowa w świecie zdeklasowanej arystokracji i artystycznej bohemy PRL-u.

Książka przynosi m.in. unikalny obraz życia ziemiaństwa w powojennej Polsce oraz wnikliwą i barwną opowieść o przemianach społecznych, politycznych i kulturalnych w kolejnych dziesięcioleciach PRL i III RP. Izabella Cywińska sama jest uczestniczką kluczowych wydarzeń XX-wiecznej historii – od robotniczej rewolty w Poznaniu w 1956 roku po powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego (była w nim ministrem kultury). Zdaje z nich fascynującą, reporterską relację.

Izabella Cywińska o swojej książce: "Postanowiłam, że opiszę WSZYSTKO. Dobre i złe rzeczy, te powszechnie znane i te dotąd ukryte... Wszystko co pamiętam, co przeżyłam, co zrobiłam... Wszystko, czego się wstydzę i z czego jestem dumna...".

"Wstawiłam stopę do strumyka, a po chwili okazuje się, że płynę z prądem rzeki, z nurtem opowieści – w której wielkie wydarzenia przeplatają się ze zwykłym życiem, tragiczne sytuacje zderzają z komicznymi – przez epoki, pokolenia, ustroje, teatry, mijam po drodze sytuacje, o których słyszałam, spotykam ludzi, których znam... Zanurzyłam się w tej historii, płynę nieprzerwanie, z ciekawością, do ostatniej kropki".

Danuta Stenka, aktorka

[Agora SA, 2015]