Dodany: 05.03.2015 17:42|Autor: anek7

Książka: Tobi: Życie w zawieszeniu
Fombelle Timothée de

Życie na drzewie może być niezwykle ekscytujące

Tobi ma 12 lat, lecz okoliczności tak się ułożyły, że od niego zależy los jego rodziców i przyjaciół. Ścigany jak dzikie zwierzątko nie tylko przez brutalnych bandytów, ale również przez zwykłych obywateli skuszonych ogromną nagrodą, musi się ukrywać i co najgorsze, nie może właściwie nikomu zaufać...

Autorem książki o przygodach Tobiego jest francuski pisarz i dramaturg Timothée de Fombelle. "Tobi", za którego otrzymał w 2006 roku prestiżową nagrodę Prix Saint-Exupéry, przyznawaną najlepszym książkom dla młodych czytelników, to jego debiut literacki.

De Fombelle stworzył niezwykle ciekawą i wciągającą historię. Tobi i jego pobratymcy to mikroskopijne stworzonka (chłopiec ma 1,5 mm wzrostu) zamieszkujące ogromne Drzewo. Społeczeństwo drzewnych ludzi, podobnie jak to w naszym świecie, jest zróżnicowane tak pod względem majątkowym, jak i intelektualnym. Najbogatsi mieszkają w górnych partiach Drzewa, tzw. Wierzchołkach, mają tam piękne rezydencje, rozległe ogrody i otaczają się kosztownymi przedmiotami. Ci, którym się mniej poszczęściło zamieszkują niższe, mniej słoneczne rejony, drążą w korze niewielkie mieszkania i pracują, aby utrzymać swoje rodziny - zajmują się głównie produkcją żywności. Wreszcie najniżej położone tereny, noszące nazwę Dolnych Gałęzi, to swoiste pogranicze, gdzie nikt nie zapuszcza się, o ile nie musi - niemal nie widać tam słońca, jest wilgotno i chłodno. Jest to również miejsce, do którego trafiają osoby wydalone z wyższych rejonów - kolonia karna dla wrogów Drzewa.

I właśnie w charakterze takich zesłańców trafiają tam Lolnessowie. Ojciec Tobiego jest jednym z najwybitniejszych uczonych na Drzewie, przez wiele lat jego prace z dziedziny nauk przyrodniczych oraz liczne wynalazki dawały mu miejsce wśród elity intelektualnej. Niestety jedna decyzja przekreśliła jego karierę; uczony wraz z żoną i synem musi opuścić Wierzchołki i rozpocząć życie wygnańca. Lolnessowie przyjmują swój los ze spokojem, jednak to jeszcze nie koniec ich problemów. Na Drzewie jest ktoś, kto bardzo chciałby poznać sekret jednego z wynalazków profesora oraz zdobyć pewną niezwykle cenną rzecz znajdującą się w jego posiadaniu...

"Tobi" to właściwie powieść fantastyczno-przygodowa dla młodzieży, ale może stanowić świetną lekturę również dla dorosłych. Autor zgrabnie buduje napięcie, wprowadza nieoczekiwane zwroty akcji i robi wszystko, aby przyciągnąć uwagę czytelnika - nie sposób się oderwać od lektury. Ogromną zaletą tej powieści jest kreacja bohaterów, zarówno pierwszoplanowych, jak i występujących tylko w epizodach. De Fombelle stworzył postaci niezwykle różnorodne pod względem charakterologicznym, prawdziwe, takie, z którymi można się identyfikować i wobec których nie pozostaje się obojętnym. Owszem, występuje tu podział na dobrych i złych, ale jest też sporo postaci niejednoznacznych, które ewoluują, popełniają błędy i mają możność zmiany postępowania - czytelnik może im kibicować, ale również zastanowić się, jak sam postąpiłby w danej sytuacji.

Poza wszystkim "Tobi" to powieść z przesłaniem; są w niej bardzo silne akcenty ekologiczne - Sim Lolness dostrzega niebezpieczeństwo nastawionej tylko na zysk gospodarki rabunkowej, ostrzega przed niszczeniem środowiska, propaguje ochronę ekosystemu, w którym przyszło mu funkcjonować. Co ważne, autor pisze o tym w taki sposób, że zupełnie nie czuje się dydaktyzmu ani moralizatorstwa.

"Tobi" to piękna i świetnie napisana historia. Dodatkową jej zaletą są ciekawe i pełne humoru ilustracje, które współgrają z tekstem.

Serdecznie polecam tę powieść :).

[Tekst opublikowałam na swoim blogu]