Dodany: 2009-09-08 09:45|Autor:

Książka: Pachnidło
Süskind Patrick
Notę wprowadził(a): Paulin

z okładki

Powieść "Pachnidło" od lat na światowych listach bestsellerów. Przełożona na 46 języków.

XVIII-wieczny Paryż, światowe centrum mody i elegancji, jest miejscem, gdzie żyje bohater tej niezwykłej opowieści - osobliwy karzeł obdarzony niepospolicie wrażliwym zmysłem powonienia. Jan Baptysta Grenouille tworzy eliksiry do produkcji perfum, które są powszechnie uznawane za niedoścignione w swej wyszukanej wytworności. Jednak żadne go nie satysfakcjonują, geniusz zapachów marzy bowiem o wydestylowaniu wonności nad wonnościami z dziewiczego ciała kobiecego. Ta myśl każe mu szukać dziewczyny o idealnym zapachu. Sensacyjna wręcz akcja "Pachnidła" rozgrywa się na tle sugestywnej panoramy obyczajowej Paryża, pozwalającej wczuć się w atmosferę ówczesnego życia, w jego barwy, smaki i niezwykłe zapachy.

Patrick Süskind (ur. 1949), studiował w Monachium i tamże rozpoczął karierę pisarską. Jest autorem jednoaktówki "Kontrabasista", ale sławę przyniosła mu powieść "Pachnidło", za którą otrzymał nagrodę im. Gutenberga. Inne utwory Süskinda to: "Gołąb", "Historia pana Sommera" i "Trzy historie i jedno rozważanie".

[Świat Książki, 2006]