Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Pytanie do bibliotekarek/bibliotekarzy

Książki i okolice> Pomoc

Autor: helen__

Data dodania: 2015-02-25 15:09

Które brzmi: czy orientujecie się, jak wygląda rekrutacja na to stanowisko? Czy to prawda, że częściej przez znajomości? I przede wszystkim - czy trzeba mieć ukończone studia dzienne pięcioletnie, czy np. licencjaty trzyletnie wystarczają? Jakie szkoły trzeba najlepiej skończyć?Będę wdzięczna za pomoc.
Podziel się:

komentarzy: 7 | wyświetleń: 1359

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Virvien 2015-02-25 16:55 napisał(a):

Odpowiedź na: Które brzmi: czy orientuj... | helen__ Pokaż rodzica

Ze znajomościami różnie bywa, niby to zjawisko nie występuje, ale wiadomo jak jest - szczególnie w mniejszych miejscowościach. By zostać bibliotekarzem (najniżej w hierarchii zawodu) najlepiej skończyć kierunek bibliotekoznawstwo. Kierunek występuje pod różnymi nazwami na wielu publicznych uczelniach. Wystarczą studia licencjackie, ale to zależy od biblioteki i jej wymagań (wydaje mi się, że teoretycznie wystarczy średnie wykształcenie, ale musiałabym poszukać odpowiedniego aktu prawnego). Zazwyczaj wymaga się także znajomość obsługi komputera, znajomość programów bibliotecznych, doświadczenie, umiejętność opracowania zbiorów, znajomość literatury czy rynku wydawniczego (wymagania także zależą od stanowiska).
Wpisz w google "stanowisko bibliotekarza biblioteka publiczna" to wyświetlą ci się informacje o rekrutacjach w różnych bibliotekach publicznych.

Jeśli chodzi ci o inną bibliotekę, to napisz w komentarzu, bo np. by zostać bibliotekarzem w szkole lub w bibliotece pedagogicznej trzeba mieć dodatkowe uprawnienia. Nie pamiętam jak to jest z bibliotekami naukowymi, ale mogę poszukać :)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: kasiab123 2015-02-25 18:04 napisał(a):

Odpowiedź na: Które brzmi: czy orientuj... | helen__ Pokaż rodzica

Nie bardzo się na tym znam, ale to chyba zależy pracą w jakiej bibliotece jest się zainteresowanym.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: modem2 2015-02-25 19:25 napisał(a):

Odpowiedź na: Które brzmi: czy orientuj... | helen__ Pokaż rodzica

Nie wiem jak [z formalnego punktu widzenia] wygląda rekrutacja, ale pracę jest bardzo trudno dostać, bo biblioteki to miejsca, na które mają zakusy wszyscy 'oszczędzacze - włodarze': cięcia etatów, całych placówek, wszystkich innych środków finansowych itp. Dlaczego tak się dzieje, to długi oddzielny wątek, bo powodów jest kilka, więc można by na ten temat napisać niezły elaborat bibliotekoznawczo-socjologiczny [ten drugi przymiotnik dotyczyłby oczywiście poziomu intelektualnego i (nie)świadomości roli kultury naszych samorządowców i innych 'pomazańców bożych' i części społeczeństwa również].
Ad rem: W małych, powiatowych miastach na miejsce czeka się latami - na zasadzie: ktoś odchodzi na emeryturę, to szczęśliwiec 'przesuwa się' w kolejce...Co do pytania o kwalifikacje, to moim zdaniem, dziś one muszą być naprawdę profesjonalne, bo pracodawca może, excusez-moi, przebierać jak w ulęgałkach, więc ja na jego miejscu też wybrałabym magistra bibliotekoznawstwa, a nie licencjata. Co prawda, z tymi umiejętnościami w praktyce różnie oczywiście bywa - nie zawsze 'papier' jest gwarancją...Mnie samej włos się jeżył na głowie, kiedy obserwowałam pracę niektórych magistrów bibliotekarzy. Nie uwierzylibyście...UKD to czarna magia - jakby pierwszy raz mieli z tym kontakt...Albo komentarz: "Dlaczego 'Zemsta' stoi w dramatach? Przecież to komedia." A w ogóle książka to przedmiot: nowiuśkie zakupy lądowały, RZUCANE pojedynczo, na zapiaszczoną podłogę, a na półkach książki upycha się jak kapustę w beczce... i tak dalej...kończę, bo ciśnienie mi się podnosi.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: helen__ 2015-02-26 14:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Które brzmi: czy orientuj... | helen__ Pokaż rodzica

Bardzo dziękuję za komentarze.:) Jakby ktoś coś chciał dopisać, to bardzo chętnie.:)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Dzióbek 2015-03-02 09:16 napisał(a):

Odpowiedź na: Które brzmi: czy orientuj... | helen__ Pokaż rodzica

Wiem, jak jest w 1 bibliotece gminnej wiejskiej i w 1 miejskiej (małe miasto). Jest normalna rekrutacja - ogłoszenie na stronie biblioteki, a na dyrektora konkurs. Nie zawsze trzeba mieć wykształcenie bibliotekarskie, tzn. przepisy tego nie wymagają, a dyrektor może uznać, że ktoś ze swoimi umiejętnościami akurat pasuje do ekipy. Jeśli się ma inne studia, to na pewno wystarczy dorobić podyplomowe.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: helen__ 2015-03-02 10:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Wiem, jak jest w 1 biblio... | Dzióbek Pokaż rodzica

Bardzo dziękuję.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: eliot 2015-03-03 20:55 napisał(a):

Odpowiedź na: Które brzmi: czy orientuj... | helen__ Pokaż rodzica

Tak, z tego co kojarzę od jakiegoś czasu zawód bibliotekarza, to zawód otwarty, czyli każdy może go wykonywać. Sama mam skończone tylko bibliotekoznawstwo, ale myślę, że czasem przydają się w bibliotece osoby z innym wykształceniem. I - jak w większości zawodów - dokształcanie się jest ważne.
Z pracą obecnie rzeczywiście jest ciężko.
A co do UKD, to na studiach je lubiłam i nieźle znałam, ale teraz większość zapomniałam, bo przez dobrych kilka lat nie miałam z nim większej styczności. Koleżanka z pracy twierdzi, że jestem urodzoną bibliotekarką, ale nie wie, że uważam jej kochane UKD za przeżytek, przynajmniej w takiej bibliotece, jak ta, w której pracuję ;)

Linka Odpowiedz