René Goscinny - więcej przygód Mikołajka :)

Autor: Pingwinek

Czytatnik: Pingu-pingu-ping! ;)

Data dodania: 2015-02-23 20:16

(Czytatka zdradza co nieco.)

Podobnie jak "stare" i "znane" - tak nowe i nieznane przygody Mikołajka - mogą bawić i dziecko, i osobę dorosłą. Znów oceniam na 5 :)

Poniżej zamieszczam ulubione fragmenty.

"Nowe przygody Mikołajka" (t. 1):

"Dobrze wykonywana praca wymaga trochę czasu. Nauczcie się nie odwalać roboty."
-> Aha!

"(...) kiedy po całym dniu człowiek wraca zmęczony ze szkoły, nie może znaleźć nawet chwili spokoju!"
-> Potwierdzam...

"(...) kiedyś zrozumiesz, że kobiet nie da się zrozumieć."
-> Owszem, ale czy mężczyzn się da? ;)

"(...) położyłem się na dywanie naprzeciw taty i zacząłem rozwiązywać krzyżówkę.
- Cesarz Francuzów - przeczytałem - pokonany pod Waterloo, na osiem kratek.
- Napoleon - powiedział tata z szerokim uśmiechem.
- Stolica Francji - powiedziałem - na pięć kratek.
- Paryż - powiedział tata.
I roześmiał się. Fajnie jest tak wszystko wiedzieć! Szkoda tylko, że ta wiedza do niczego się tacie nie przydaje, no bo tata nie chodzi już do szkoły."
-> Hihihi :P

"Pani spojrzała na mnie groźnie, ale widziałem, że bardzo stara się nie roześmiać. Nasza pani jest strasznie fajna. Często, nawet jak na nas krzyczy, ma się wrażenie, że okropnie chce jej się śmiać."
-> O nie, po mnie to też widać? ^^

"- U nas na Święta - powiedziałem - będzie Bunia, ciocia Donata i stryjek Eugeniusz.
- A u nas - powiedział Alcest - będzie biała kiełbasa i indyk."
-> "Kocham" Alcesta :DDD

"Nowe przygody Mikołajka" (t. 2):

"Pan Mouchabière to jeden z naszych opiekunów, jeszcześmy mu nie wymyślili żadnego śmiesznego przezwiska."
-> Boję się, co mnie wymyśliła młodzież :>

"Dorosłych bardzo trudno zrozumieć."
-> Tak, i ja mam niekiedy takie wrażenie.

"(...) zacząłem rozwiązywać zadanie. Spieszyłem się okropnie i bardzo szybko skończyłem - byłem trochę zdziwiony, że pociąg może jechać 327 432,26 kilometra na godzinę, ale w zadaniach wypisują różne głupoty (...)."
-> Hehehe :P

"Nieznane przygody Mikołajka":

"Wiesz co, Mikołaj, kobiety mają trochę inny gust niż my w sprawie naszych ubrań. Nie to, że się mylą, rozumiesz, ale trzeba się z tym pogodzić, a przede wszystkim nie sprawiać mamie przykrości... Więc idź do szkoły, ucz się pilnie, bądź grzeczny... no i nie pękaj!"
-> Dyskutowałabym. Jak widzę chłopaka w kolorowych rurkach (upodobniającego się do dziewczyny i to chyba pod jej dyktando - no bo jak to inaczej wyjaśnić? czy można samemu tak się krzywdzić?), to naprawdę nie chce mi się wierzyć, by miał tak zły gust. No, ale może ma.

I od wydawcy:

"(...) patrząc wstecz, miło jest odnajdywać ślady pierwszego spotkania, kiedy się wie, że to spotkanie było decydujące."
-> Rozkosznie! :)

Mikołajek to świetny kawałek literatury. A jak ślicznie wydany! :)

Nowe przygody Mikołajka (Goscinny René)
Nowe przygody Mikołajka: Tom 2 (Goscinny René)
Nieznane przygody Mikołajka (Goscinny René)