Dodany: 05.09.2009 11:36|Autor:

Książka: Krucjata mnicha
Gallo Max
Notę wprowadził(a): Effendi

Świetnie napisane dzieło jednego z najwybitniejszych autorów współczesnych. Max Gallo powszechnie uznawany jest za mistrza powieści historycznej. To również praca wzbudzająca podziw dzięki erudycji autora i stawiająca głębokie pytania egzystencjalne. Rzeczywiste postaci i wydarzenia przeplatają się w niej z postaciami i wydarzeniami fikcyjnymi.

Akcja "Krucjaty mnicha" rozgrywa się w XII w. za panowania Ludwika VI i Ludwika VII. Główny bohater i zarazem narrator Bernard z Clairvaux, zwany opatem krzyżowców, inicjator i ideolog drugiej wyprawy krzyżowej, opowiada o swojej posłudze klasztornej, działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej oraz o udziale w rozwiązywaniu konfliktów religijnych. Książka ta jest fascynującym obrazem z epoki, charakteryzującym ówczesne czasy - podziały społeczne, konflikty między stanami, głównie szlacheckim i duchownym, urodzaj rozmaitych herezji oraz rozwój szkolnictwa i początki scholastyki.

"(...) Ja również brałem udział w tej wojnie, galopując przez wioski i osady, z których uciekli chłopi, zostawiając w chatach tylko ślepców i kulawych. Gdy przejeżdżaliśmy, psy rzucały się za nami ze wściekłym jazgotem. Niekiedy podczas zawieszenia broni pojedynkowaliśmy się z wasalami pana de Grancey. Lubiłem brać udział w tych turniejach. Potrząsać kopią i mieczem, ku zdumieniu mych krewnych, którzy zawsze sądzili -jak ja sam i matka - że jestem niezdolny do noszenia broni. Byłem zdolny. Zdarzało mi się wygrywać. Ojciec mówił mi z dumą:
- Jesteś z mojego rodu, Bernardzie de Fontaines! (...)".

Nowe dzieło autora "Napoleona", bestsellerowej biografii wydanej w 800 tysiącach egzemplarzy.

[Bellona, 2005]