Dodany: 20.02.2015 15:59|Autor:

Książka: Porucznicy 1939
Stężała Tomasz
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Wrzesień 1939. Zaczyna się II wojna światowa. Padają pierwsze strzały w bitwach Kampanii Wrześniowej.

Autor w sposób bardzo sugestywny i godny mistrzów pióra takich jak Sven Hassel czy Hans Hellmut Kirst, przedstawia splatające się losy polskich, niemieckich i rosyjskich młodych oficerów wciągniętych w wojenny koszmar.

"Porucznicy 1939" to wartka powieść pokazująca nie tylko śmierć na polu walki, ale też miłość i rozpacz bohaterów. Dodatkowym atutem książki jest jej nawiązanie do najlepszych powieści wojennych opartych na faktach. "Poruczników 1939" czyta się jak zbeletryzowaną biografię tak ciekawych postaci, jak choćby porucznik Bolesław Nieczuja-Ostrowski, który po kampanii wrześniowej ucieka przed NKWD i Gestapo po całej Polsce.

"Porucznicy 1939" otwierają nowy cykl pt. "Trzy Armie".

Tomasz Stężała – mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga, autor powieści wojennych "Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia" oraz "Elbing 1945. Pierwyj Gorod", które zdobyły rzesze czytelników w 2010 i 2011 roku.

Wybrane opinie o powieściach Tomasza Stężały:

"Jedna z nielicznych, znakomitych powieści, jakie polski autor napisał o dziejach Prus Wschodnich. Polecam!"
dr hab. Zbigniew Wawer, historyk, publicysta, autor programów telewizyjnych, znawca historii XX wieku

"To, co zrobił Tomasz Stężała, można porównać z odkopaniem ruin Pompejów. Jego dwutomowa epopeja o ostatnich dniach Elbinga, hanzeatyckiego miasta, to rzecz porównywalna z książkami Marka Krajewskiego".
Rafał Geremek, Focus Historia

[Instytut Wydawniczy Erica, 2011]