Dodany: 11.02.2015 12:36|Autor:

nota wydawcy


"W niniejszej książce stawiamy przed sobą dwa podstawowe cele. Pierwszym jest wskazanie genezy europejskiej myśli ateistycznej, agnostycznej i krytycznej wobec filozofii kształtowanej w duchu tradycji judeochrześcijańskiej. Oprócz przedstawienia poglądów myślicieli explicite ateistycznych, którzy pojawili się dopiero w okresie oświecenia, analizujemy rozwój idei ateistycznych inspirowanych systemami Kartezjusza i Spinozy oraz anglojęzycznego wczesnego oświecenia. Przekonanie o decydującym, krytycznym znaczeniu filozofii Kartezjusza i Spinozy dla powstania i rozwoju ateizmu filozoficznego oraz sekularyzacji myśli europejskiej jest naszą podstawową tezą. Sposób filozoficznej analizy rzeczywistości zaprezentowany przez tych myślicieli zainspirował i zdeterminował czołowych myślicieli nowożytnych, stanowiąc punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń filozofów, w tym także współczesnych. Kartezjańska propozycja rozwiązania problemów teoriopoznawczych i Spinozjańska koncepcja jedności substancjalnej stanowiły ideowe fundamenty ateizmu filozoficznego.

Drugim celem jest podkreślenie wartości i użyteczności metafizyki realistycznej dzięki porównaniu jej z teoriami ateistycznymi i agnostycznymi, szczególnie w odniesieniu do idealizmu i zasady immanentyzmu. Rozwój tych nurtów skłonił Kościół rzymskokatolicki (w encyklice Aeterni Patris Leona XIII) do wskazania na tomizm jako na adekwatny system metafizyczny i do uznania go za teorię filozoficzną zdolną do polemiki z idealizmem, sceptycyzmem, empiryzmem i materializmem".

Fragment książki, s. 23-24


"Autor w sposób dogłębny i wszechstronny prezentuje swe analizy mające na celu ukazanie filozoficznych podstaw współczesnego ateizmu oraz jego reperkusji moralnych i społecznych, będących konsekwencjami założeń metafizycznych i epistemologicznych głównych nurtów filozoficznych nowożytności.

Książka jawi się jako całość dobrze przemyślana i konsekwentnie realizowana z perspektywy sformułowanych na wstępie założeń. Stanowi istotny wkład w badanie filozoficznych źródeł współczesnego ateizmu i jego współczesnych postaci, poparty głębokimi studiami i znajomością obszernej, wielojęzycznej literatury z tego zakresu. Dzięki temu lektura książki staje się cenna i zajmująca, a sama publikacja jawi się jako znacząca pozycja w piśmiennictwie filozoficznym".

Z recenzji prof. dr hab. Czesławy Piecuch

[Nomos, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 161
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: