Dodany: 30.08.2009 21:42|Autor: kimagure-chan

"Inne pieśni"- Jacek Dukaj

Jako że "Inne pieśni" Jacka Dukaja to jedna z najlepszych książek jakie czytałam, podzielę się z wami cytatami, które sobie zaznaczyłam. Jestem ciekawa jak wy je rozumiecie ;)

" Upijając się (...) człowiek dobrowolnie idzie w niewolę."

"Ludzie silni są ludźmi prawymi i prawdomównymi, albowiem każde kłamstwo wymaga zaparcia się swojej morfy i kłamy najdoskonalsi wkrótce zapominają, kim są."

"Gdy spotyka się dwóch kłamców, czyja Forma zwycięży: lepszego czy gorszego kłamcy?"

"Któż życzy źle własnemu dziecku? Wszyscy chcielibyśmy ujrzeć je lepszymi, niż sami mieliśmy wolę się stać, i tak je wychowujemy; a one- swoje dzieci. W ten sposób w skończonej liczbie pokoleń osiągnięta zostanie doskonałość."

"Nie robimy rzeczy które chcemy zrobić, jeno te, które leżą w naszej naturze."

"Wobec silniejszego zachowujemy się tak, jak pozwala nam jego Forma; słabszym sami ustalamy Formę zachowania. Pies może być ci wdzięczny i możesz być dla psa łaskawa, ale nie sposób złożyć psu przysięgi."

"Interesuję się światem. Tylko niewolników, szaleńców i samobójców nie obchodzi polityka- im wszystko jedno jak żyją."

"Pewne rzeczy skazane są na zagładę i zapomnienie przez samą swą wyjątkowość; niepowtarzalność należy do definicji cudu. Natomiast to, co pospolite, trwa wiecznie."

"Wstyd ciała nie ma dostępu do ludzi morfy najpodlejszej (ciało niewolnika nie jest jego własnością) ani najszlachetniejszej (doskonałość nie zna wstydu); wszyscy pozostali chcieliby być inni, lecz nie potrafią się zmienić."

Użytkownik: JMM 31.08.2009 19:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Jako że "Inne pieśni" Jac... | kimagure-chan
Jak dla mnie autor wyrażał się tutaj bardzo jednoznacznie, w książce stawiał pytania na poziomie nieco wyższym niż pojedynczych zdań.