Dodany: 06.02.2015 17:50|Autor: Fiona54

Idealne ? matki

"Idealne matki" Doris Lessing jest opowiadaniem z pozoru banalnym. Historia dwóch par małżeńskich, dwóch kobiet, które nie spełniły się w małżeństwie. To się zdarza. Obie miały synów w tym samym wieku. Bywają takie zbiegi okoliczności. Jednak rozwój wydarzeń nie jest już taki oczywisty i nie zdarza się zapewne często.

Doris Lessing często pisze o kobietach silnych i osiągających swoje cele. W tym niewielkim opowiadaniu wszystkie kobiety są silne, zaś mężczyźni bezwolni. Pół biedy jeśli taki stan rzeczy odnosi się do mężów, gorzej jeśli matki zaczynają dominować nad synami. Obraz niczym nie zakłóconego raju burzą relacje matki - synowie. To nie jest sytuacja, która powinna się zdarzyć. Związek między matką a synem zawsze jest specyficzny. Matka jest bowiem dla chłopca wzorem kobiety, który ukształtuje jego relacje w przyszłych dorosłych związkach. Jeśli matka i syn zaburzą wzajemne relacje, syn nigdy nie dorośnie. Zjawisko nierzadko spotykane.

Czy na bieg wydarzeń w opowiadaniu "Idealne matki" miały złe relacje kobiet z ich mężami? Zapewne. Jest więc to opowiadanie o zawiłościach relacji rodzinnych. Matki z pewnością nieidealne.

Idealne matki (Lessing Doris)