Dodany: 05.02.2015 14:09|Autor: Incrusta

Książka: Wierna
Roth Veronica

"Wierna" V. Roth

Odkładając "Wierną" na półkę przeczytanych, jestem wstrząśnięta. Brzmi to dziwnie, ale kiedy książka mocno oddziałuje na emocje, tak po prostu jest. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Ale... to podobno zwykła powieść dla młodzieży, napisana przez debiutującą pisarkę. A ja się buntuję: no i co z tego? Czy to nie znaczy, że zwykła, może nie wybitna książka, nie może wzbudzać emocji? Jestem osobą wrażliwą i opisana historia wzruszyła mnie.

Do rzeczy jednak.

Tris wraz ze swoim chłopakiem Tobiasem oraz przyjaciółmi postanawia opuścić mury miasta. Jednak to, co tam spotykają i czego się dowiadują przerasta ich oczekiwania. Okazuje się bowiem, że miasto, które dotychczas uważali za dom, jest jedynie eksperymentem Agencji. A ludzie dzielą się na dwie kategorie: Uszkodzonych Genetycznie oraz Czystych Genetycznie.

Ów podział wstrząsa dotychczasowym światem Tobiasa i Christiny. Zaś Tris nie potrafi przekonać swojego chłopaka, by przestał myśleć o sobie jako o uszkodzonym genetycznie eksperymencie. Zresztą - czy ktokolwiek z nas byłby w stanie przejść nad taką informacją do porządku dziennego?

Z całą pewnością ogromnym plusem trzeciej części trylogii jest akcja, która gna i nie pozwala za wiele nam odetchnąć. Trzeba przyznać, że co chwilę się coś dzieje. O ile pierwsza część była niezła, zaś druga nieco jałowa, o tyle trzecia nadrabia ich braki. Warto było czekać na takie rozwinięcie i zakończenie historii.

Wydaje mi się, że autorka miała ogólny pomysł, jak stworzyć historię, jednak nie potrafiła go przelać na papier. Pierwsza część była w miarę spokojna i wszystko w niej układało się w logiczną całość, natomiast druga - chaotyczna, a przez to nie do końca tak ciekawa, jak byśmy sobie tego życzyli. "Wierna" zaś jest na pewno udanym dziełem.

Podobało mi się również ukazanie historii z dwóch perspektyw - Tobiasa i Tris. Poznajemy sposób myślenia Tobiasa, jego charakter, nastawienie do różnych wydarzeń oraz, oczywiście, osób. Poza tym autorka nieźle wybrnęła z układania zakończenia, zmieniając budowę całej książki.

Jak dotąd moja opinia to prawie same ochy i achy, a nie wystawiłam "Wiernej" najwyższej oceny. Język, jakim została napisana, nie jest zbyt wspaniały. Taki styl znajdziemy niemal w każdej powieści dla młodzieży. Można się do tego przyczepić, jednak jeśli chodzi o mnie - o ile nie ma kardynalnych błędów i książkę dobrze się czyta, tak może zostać.

Nie jest to literatura wysokich lotów. Bohaterowie też pozostawiają trochę do życzenia, na przykład irytująca jednak Tris oraz Peter i Cara, których nie jest nam dane dobrze poznać. Mam wrażenie, że zostali zepchnięci na bardzo daleki plan, a w trzeciej części pojawili się jakby jedynie po to, by dopełnić liczbę bohaterów.

Na pewno nie jest to powieść dla wymagających czytelników, lecz jeśli ktoś chce, tak jak ja, odprężyć się i nic więcej, z pewnością wystarczy. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[Opinię wcześniej zamieściłam na swoim blogu]