Dodany: 03.02.2015 19:36|Autor:

nota wydawcy


Nieprzetłumaczony dotąd na język polski, ostatni tekst Rolanda Barthes’a, który we Francji i Włoszech stał się intelektualnym i artystycznym wydarzeniem. To bardzo sugestywny zapis żałoby, w jakiej pogrążył sie autor po śmierci swojej matki, z którą łączyła go głęboka, symbiotyczna relacja. Odejście Henrietty Barthes złamało życie pisarza na pół, odtąd zmienia się jego literacka forma, pisanie przestaje być "udawane", ustępując miejsca egzystencji.

"Dziennik" to zbiór 330 w większości datowanych fiszek, uporządkowanych, często bardzo krótkich osobistych zapisków tragicznego doświadczenia, i wreszcie próba określenia, kim się jest, gdy umiera najbliższy człowiek. To nie tylko rozprawa filozoficzna, w której Barthes niezwykle celnie opisuje świat po stracie, ale także bardzo intymna lektura opowiadająca o dramacie, z którym każdemu z nas przyszło lub przyjdzie się zmierzyć.

Książka rozpoczyna nową serię wydawniczą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Inspiracją do niej za każdym razem będą spektakle, jako punkt wyjścia do poruszenia najciekawszych zjawisk teatralnych, ale także problemów współczesnego świata, polityki, ekonomii, kultury. Głównym założeniem serii jest towarzyszenie teatrowi, zwiększenie pola jego oddziaływania, ułatwianie jego odbioru, przybliżanie jego wieloaspektowości i intelektualne obudowywanie przedstawień, co pozwoli na pozostawienie po nich trwałego śladu.


Roland Barthes (1915–1980) – wybitny francuski filozof, czołowy przedstawiciel strukturalizmu i poststrukturalizmu, teoretyk semiologii, krytyk literacki, interpretator kultury, pisarz. Autor m.in. "Mitologii", "Systemu mody", "Imperium znaków", "Fragmentów dyskursu miłosnego", "Światła obrazu" czy książki autobiograficznej "Roland Barthes". Książki Barthes’a weszły do kanonu humanistyki drugiej połowy XX wieku.

[Teatr Polski we Wrocławiu, 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 219
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: